Iridium IX zapewniają lepsze osiągi

28 lip 2020

Od pojawienia się pierwszych świec zapłonowych z elementami z metalu szlachetnego minęło już ponad 30 lat. Początkowo stosowano platynę. Dziś stosuje się również elektrody wykonane z irydu, które oferują najwyższe parametry zapłonu i wyjątkową trwałość.

Wprowadzone na rynek przez NGK SPARK PLUG świece Iridium IX przeznaczone są nie tylko do nowoczesnych pojazdów. Mogą zostać zastosowane również w starszych modelach motocykli i samochodów, które z oczywistych względów nie były fabrycznie wyposażone w świece irydowe.

Do dwóch kółek…

Zapotrzebowanie na irydowe świece widać szczególnie w segmencie jednośladów. Jak wyjaśnia Dawid Pauszek, Manager Technical Support Aftermarket Eastern Europe w NGK SPARK PLUG EUROPE, elementy te pomagają osiągnąć znacznie lepszą wydajność motocykli, zarówno na drodze jak i na torze. – Motocykle są często wyposażone w standardowe niklowe świece zapłonowe, będące częścią oryginalnego wyposażenia. Jednak wyjątkowa wytrzymałość i trwałość irydu daje możliwość zwiększenia niezawodności i wydajności zapłonu. Dzięki Iridium IX – nazwa stanowi skrót od „Iridium IXtreme” – mogliśmy zapewnić kierowcom lepszy zapłon, wydajniejszy nawet niż ten oferowany przez świece platynowe. Kierowcy mogą się również cieszyć płynniejszą i bardziej ekonomiczną jazdą – mówi Dawid Pauszek.

Inżynierowie NGK SPARK PLUG zaprojektowali ultracienką końcówkę ze stopu irydu o średnicy 0,6 mm, przyspawaną laserowo do centralnej elektrody świecy. Dzięki bardzo cienkiej irydowej elektrodzie środkowej oraz ściętej stożkowo elektrodzie masy uzyskano niskie napięcie zapłonowe i zmniejszono obciążenie cewki zapłonowej, a jednocześnie powstaje silna iskra. Ponadto utrzymywana stała odległość między elektrodami pozwala uniknąć wypadania zapłonu. – Opracowaliśmy również przeciwosadowy rowek pierścieniowy zapobiegający zanieczyszczeniu świecy nagarem – wyjaśnia Dawid Pauszek. – Dzięki temu zimny rozruch stał się bezproblemowy, jednocześnie świece zapewniają najlepsze osiągi przy jeździe z częstym zatrzymywaniem się i ruszaniem, która jest szczególnie wymagająca dla motocykli.

Korzystnym efektem zastosowania innowacyjnego materiału było zwiększenie żywotności świecy zapłonowej. – Iryd jest jednym z najtrwalszych metali: około sześć razy twardszym niż platyna. Przy bardzo wysokiej temperaturze topnienia wynoszącej 2450ºC jest też wyjątkowo odporny na erozję iskrową. W rezultacie żywotność elektrod irydowych w naszych świecach zapłonowych IX jest znacznie dłuższa w porównaniu z elektrodami świec niklowych. Wymiana świec na irydowe to opłacalna inwestycja dla każdego motocyklisty, którego maszyna nie jest jeszcze wyposażona w takie świece – dodaje Dawid Pauszek.

…i kół czterech…

Zastosowanie Iridium IX nie ogranicza się do pojazdów dwukołowych. NGK SPARK PLUG rozszerzyło zastosowanie tej technologii, oferując świece przeznaczone również do samochodów zabytkowych.

Iridium IX oferuje doskonałą możliwość modernizacji zarówno starszych samochodów, jak również niektórych nowszych – wskazuje Dawid Pauszek. – Zamontowanie tych świec gwarantuje kierowcom starszych aut niezawodność rozruchu, niewypadanie zapłonu i najdłuższy możliwy okres użytkowania bez zanieczyszczenia nagarem.

Dawid Pauszek sam jest właścicielem zabytkowego Trabanta P601 R2 z 1977 roku, a także kilku japońskich motocykli z początków lat 80-tych. – Pierwszą rzeczą, którą zrobiłem po zakupie samochodu i motocykli, była wymiana świec zapłonowych na zmodernizowane Iridium IX – zdradza. – Teraz samochód znacznie lepiej zapala i wkręca się na wysokie obroty, zniknął też problem z tzw. zalewaniem świec. To samo dotyczy moich motocykli, które są uruchamiane bardzo sporadycznie.

…oraz dla tych bez kół

Z zalet Iridium IX można korzystać także na wodzie. Świece te zapewniają zwiększenie wydajności prawie każdego silnika jednostki pływającej. – Ponieważ konstrukcja elektrod świec Iridium IX zmniejsza napięcie potrzebne do wytworzenia silnej iskry i wydłuża żywotność świecy, są one idealne do stosowania na morzu i wodach śródlądowych. Silniki łodzi łatwiej się uruchamiają, lepiej działają i płynniej przyspieszają – wyjaśnia ekspert.

 

Zostaw Komentarz