Jaguar XE – lampka ostrzegawcza systemu ABS

22 gru 2021

Firma Autodata, poza zbieraniem i udostępnianiem rozmaitych informacji dotyczących napraw samochodów, prowadzi także poradnik Autodocta, w którym prezentowane są rozwiązania trudnych do zdiagnozowania problemów, z jakimi mogą spotkać się mechanicy. Tym razem problemem była usterka Jaguara XE, w którym na stałe zapalała się kontrolka ostrzegawcza systemu ABS.

Cała sprawa zaczęła się od zgłoszenia, które brzmiało mniej więcej tak:

Do naszego warsztatu przyjechał Jaguar XE z 2016 roku, w którym świeciła się lampka ostrzegawcza systemu ABS, a w pamięci usterek komputera sterującego systemu ABS zapisane były kody usterek C0031 i C0034. Wymieniliśmy obydwa czujniki liczby obrotów koła systemu ABS z przodu i przez jakiś czas samochód działał bez zarzutu. Niedawno jednak powrócił do warsztatu z tymi samymi kodami usterek. Zanim po raz kolejny wymienimy czujniki liczby obrotów koła, chcieliśmy zapytać o jakieś inne możliwe przyczyny takiej usterki.

W odpowiedzi specjaliści z Autodata napisali:

Słyszeliśmy o tym problemie, który dotyczy wszystkich modeli Jaguara XE wyprodukowanych w latach 2016-2018. Przyczyną jest przeciek wody do obu czujników obrotów koła systemu ABS z przodu pojazdu spowodowany gromadzenie się przy nich wody. Aby zapobiec jej zbieraniu się w płytce wspornikowej przedniego hamulca, należy wywiercić otwór odpływowy w odpowiednim miejscu tylnej części płytki wspornikowej. W tym celu trzeba użyć przyrządu, dostępnego w dziale części firmy Jaguar, dzięki któremu otwór powstanie w odpowiednim miejscu (rys.). Wykonujemy go wiertłem 6,0 mm, upewniając się, że nie wystaje ono więcej niż 64 mm z uchwytu wiertarki. Po zamontowaniu nowego czujnika z jednej strony, powtarzamy całą operację przy drugim kole. Powinno to zaradzić usterce.

Zostaw Komentarz