Jaguar XJ – skrzypienie z przedniego siedzenia

29 sie 2022

Autodata to dla mechaników samochodowych nie tylko źródło informacji przydatnych przy obsłudze i naprawach pojazdów, ale także poradnia, do której można się zwrócić w razie problemów z diagnostyką samochodu czy skutecznym usunięciem awarii. Z możliwości tej postanowili skorzystać pracownicy warsztatu, w którym pojawił się Jaguar XJ z 2013 roku. Jego właściciel skarżył się na nieprzyjemne dźwięki dobiegające z fotela kierowcy podczas jazdy po nierównościach.

Ponieważ mechanikom, choć podczas jazdy próbnej wyraźnie słyszeli odgłos skrzypienia, nie udało się ustalić źródła irytujących dźwięków, zwrócili się o pomoc do specjalistów z Autodaty. Ci zaś odpowiedzieli, że już spotkali się z sygnałami dotyczącymi odgłosów skrzypienia dochodzących z przedniego siedzenia w modelach Jaguar XJ wyprodukowanych w latach 2012-2014. Ich przyczyną, jak ustalono, jest niewystarczające nasmarowanie ramy siedzenia.

By usunąć usterkę należy ustawić siedzenie w pozycji całkowicie do przodu i w najwyższym położeniu, po czym trzeba odgiąć tapicerkę przy podstawie oparcia siedzenia. Następnie przy pomocy strzykawki napełnionej smarem (polecany jest Nyogel 774L) smarujemy poprzecznicę ramy siedzenia w miejscach oznaczonych na rysunku cyfrą 1. Teraz pozostaje już tylko przesunąć kilka razy siedzenie w całym zakresie regulacji i przeprowadzić jazdę próbną, aby upewnić się, że usterka została zlikwidowana.

Zostaw Komentarz