Jak długo sprzedaje się w Polsce używany samochód

10 sie 2023

Według carVertical sprzedaż używanego samochodu w Polsce trwa zazwyczaj od 2 do 6 tygodni. Rzecz jasna to tylko statystyka. Niektóre auta sprzedają się bowiem od ręki, inne miesiącami czekają na nowego właściciela.

 

Każdego dnia na portalach ogłoszeniowych w Polsce pojawiają się tysiące ofert sprzedaży używanych samochodów – od małych hatchbacków po luksusowe SUV-y. Nawet najrzadsze modele znajdują w końcu nowego właściciela, ale czas potrzebny na sprzedaż pojazdu jest różny. Wszystko zależy od popularności danego modelu, jego cech konstrukcyjnych, zaplecza serwisowego, stanu technicznego i oczywiście ceny. Badania przeprowadzone przez firmę carVertical wykazały, że największy ruch panuje w segmencie aut małych i kompaktowych. Jednak nawet w tej grupie są pojazdy, które sprzedają się w czasie 1.5 miesiąca lub dłuższym.

Najszybciej Seicento

Według statystyk najszybciej sprzedającym się samochodem w Polsce jest Fiat Seicento. Choć obecnie auta te pojawiają się w ogłoszeniach coraz rzadziej, jeśli są w dobrym stanie i w atrakcyjnej cenie, znajdują nabywcę średnio w ciągu 13,7 dni. To auto jest bez wątpienia jednym z najtańszych modeli zarówno w zakupie jak też w eksploatacji. Według danych carVertical za Seicento plasują się: Mercedes-Benz Klasy A (14,3 dnia), Volkswagen Lupo (16,3 dnia), Fiat Stilo (17,4 dnia) i Fiat Panda (18,6 dnia). Modele te mają dobrą opinię, która kreuje popyt. Wszystkie są także przystępne cenowo, a w najpopularniejszych wersjach zużywają niewiele paliwa.

Teoretycznie, im tańszy samochód, tym szybciej powinien się sprzedać. W tym kontekście zaskakuje fakt, że w grupie aut, które sprzedają się najszybciej znalazł się Mercedes-Benz Klasy A. Tak dobre wyniki statystyczne „wypracowały” zapewne starsze i tańsze generacje tego modelu – mówi Matas Buzelis, ekspert motoryzacyjny i szef komunikacji w carVertical

Niektóre potrzebują półtora miesiąca

Oczywiście nie wszystkie samochody sprzedają się tak szybko. Statystycznie najdłużej trwa to w przypadku Jaguara F-Pace, który czeka na nowego właściciela średnio 42,6 dnia. Kolejne miejsca zajmują Volkswagen Arteon (39,2 dnia), Jaguar E-Pace (38,9 dnia), Volkswagen T-Cross (37,9 dnia) i Volvo S90 (37,7 dnia). Samochody luksusowe i te należące do segmentu premium są trudniejsze do sprzedania, ponieważ ze względu na wysoką cenę i wizję dość szybkiej kwotowej utraty wartości, interesuje się nimi wąska grupa nabywców.

Luksusowe i drogie auta z zacięciem sportowym również nie sprzedają się zbyt szybko. Dla przykładu Porsche Cayenne statystycznie czeka na nowego nabywcę 32,4 dnia, a model 911 – 35,7 dnia. Sportowe modele nieco popularniejszych marek, np. BMW, plasują się pośrodku tego przedziału.

Oferta używanych aut należących do segmentu premium, to w dużej mierze samochody sprowadzane. Podaż używanych aut pochodzących z polskich salonów jest w tej klasie zdecydowanie za mała. Taka struktura ofert oznacza dodatkowe ryzyko dla kupujących związane z fałszowaniem przebiegu i książeczek serwisowych.

Popularność nie oznacza szybkiej sprzedaży

Choć mogłoby się wydawać, że najszybciej i najłatwiej sprzedają się najpopularniejsze używane modele, w praktyce wcale tak nie jest. Przykładowo, sprzedaż Volkswagena Golfa w Polsce zajmuje średnio 26,1 dnia. Podaż Golfów jest wysoka, dlatego sprzedawcy muszą cierpliwie czekać, dopóki nie znajdą nabywcy, który wybierze ich ofertę spośród wielu innych.

Elektryk musi poczekać

Okazuje się, że sprzedaż samochodów elektrycznych trwa dłużej niż pojazdów z silnikami spalinowymi. O ile sprzedaż nowych pojazdów elektrycznych rośnie, na rynku wtórnym cieszą się one raczej umiarkowanym wzięciem. Popyt na używane samochody elektryczne jest mniejszy niż na modele spalinowe. Wynika to z dwóch powodów. Po pierwsze są drogie, a po drugie wciąż nie ma do nich wystarczającej infrastruktury (nie każdy nabywca ma przecież własny dom ze stacją ładowania w garażu).

Dobry stan techniczny wabi nabywców

Czynnikiem, który przyspiesza sprzedaż aut używanych jest udokumentowany dobry stan techniczny. Przejrzysta i wiarygodna historia serwisowa, potwierdzony niski przebieg i przeszłość bez wypadku to czynniki, które znacznie skracają czas oczekiwania na nabywcę niezależnie od segmentu rynkowego. Auta zaniedbane, bez dokumentacji serwisowej sprzedają się rzecz jasna znacznie dłużej, nawet jeśli należą do grupy modeli najbardziej poszukiwanych na rynku.

Zostaw Komentarz