Jak dobrać amortyzatory

06 lip 2020

Dobór amortyzatorów jest sprawą bardzo ważną i nie tak prostą, jak by się mogło wydawać – wyjaśniają eksperci firmy KYB.

 

W przypadku identyfikacji i doboru części do danego pojazdu bardzo ważnym aspektem jest informacja dotycząca sposobu eksploatacji pojazdu. Oczywiście w wielu przypadkach wybór amortyzatora nie sprawia problemu, ponieważ mamy do dyspozycji tylko jeden typ oferowanej części. Są jednak pojazdy, w przypadku których katalog daje możliwość wyboru amortyzatorów różnych konstrukcji, o zróżnicowanych parametrach pracy, co przekłada się bezpośrednio na właściwości jezdne i sposób prowadzenia auta. W ofercie można znaleźć takie rozwiązania jak amortyzatory o konstrukcji dwururowej z zastosowanym wewnątrz powietrzem o ciśnieniu 1 bara lub azotem o ciśnieniu od 2,5 do 5,0 barów. Dodatkowo nabywca może mieć możliwość wyboru amortyzatora o konstrukcji jednorurowej z wysokim ciśnieniem azotu od 25 do 30 barów lub amortyzatorów o charakterystyce sportowej takich jak konstrukcje Ultra SR czy regulowana seria AGX. W takim przypadku pozornie prosty wybór może okazać się dość trudny.

Zwiększone ciśnienie oraz zastosowanie azotu wewnątrz amortyzatora poprawia jego właściwości i parametry pracy, a tym samym znacząco wpływa na poprawę przyczepności i bezpieczeństwa jazdy. Dlatego należy określić preferencje użytkownika pojazdu i stosownie do nich dobierać typ amortyzatora.

Oferta KYB daje szerokie możliwości wyboru amortyzatorów dopasowanych do pojazdu i stylu jazdy kierowcy. Oto główne linie produktowe:

Premium – amortyzatory dwururowe olejowo-gazowe z powietrzem o ciśnieniu 1 bara.
Produkowane są przy wykorzystaniu tej samej technologii oraz systemów kontroli jakości, co amortyzatory montowane jako oryginalne wyposażenie fabryczne. Po zamontowaniu w pojeździe kompensują zużycie innych elementów układu jezdnego, zapewniając tym samym komfort i bezpieczeństwo jazdy.

Excel G – amortyzatory dwururowe gazowo-olejowe z azotem o ciśnieniu 2,5-5,0 barów.
Opatentowane zawory i sprężony azot poprawiają komfort jazdy, jednocześnie znacząco ograniczając powstawanie pęcherzyków powietrza. Amortyzatory te zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Gas-A-Just – amortyzatory jednorurowe gazowo-olejowe z azotem o wysokim ciśnieniu 25-30 barów.
Połączenie właściwości azotu sprężonego pod wysokim ciśnieniem (siły tłumienia zwiększone o ponad 30% w porównaniu z amortyzatorem dwururowym) oraz parametrów oleju o szerokim zakresie temperatur pracy minimalizuje drgania oraz boczne kołysanie nadwozia. Produkt o parametrach oryginalnego wyposażenia fabrycznego.

Ultra SR – amortyzatory gazowo-olejowy z azotem o zwiększonym ciśnieniu i sportowej charakterystyce.
Zaprojektowane specjalnie w celu zapewnienia doskonałej stabilności jazdy przy maksymalnym bezpieczeństwie. Stabilność oraz bezpieczeństwo jazdy uzyskano przez zmianę charakterystyki siły tłumienia.

AGX – amortyzatory gazowo-olejowe z azotem o zwiększonym ciśnieniu i sportowej charakterystyce, z możliwością regulacji.
Umożliwiają zmianę siły tłumienia w zależności od warunków jazdy lub preferencji kierowcy bez konieczności podnoszenia pojazdu czy używania narzędzi specjalnych. Wielostopniowa, ręczna regulacja siły tłumienia (4- stopniowy lub 8 – stopniowy zakres regulacji), wpływa na uzyskanie progresywnej charakterystyki pracy zaworów tłumienia.

Zostaw Komentarz