Jak dobrać świece zapłonowe

07 paź 2014

Jakie świece zapłonowe wybrać i jak często je wymieniać? Odpowiadając na to pytanie najlepiej polegać na opinii fachowców. Oto kilka uwag przygotowanych przez specjalistów firmy DENSO.

 Zalecana częstotliwość wymiany świec zapłonowych zależy od technologii i materiałów użytych do produkcji tych elementów. Przede wszystkim chodzi o odporność wykorzystanego materiału na korozję elektryczną i temperaturową. Dopuszczalny przebieg świec niklowych DENSO w silniku napędzanym benzyną szacuje się na 30.000 km, świec platynowych standard na około 70.000 km, a Double Platinum (podwójna platyna) powyżej 80.000 km. Dopuszczalny przebieg świec irydowych – zależny od grubości elektrody środkowej i konstrukcji elektrody masy – wynosi od 60.000 km do 120.000 km w przypadku świec DENSO Super Ignition Plug.

Co warto wiedzieć o świecach zapłonowych przed ich wymianą?

 Konstrukcja ma znaczenie 

Ogromy wpływ na właściwości spalania mieszanki mają grubość elektrody środkowej i konstrukcja elektrody masy. Im mniejsze pole powierzchni elektrody środkowej, tym mniejsze napięcie potrzebne do przeskoku iskry (świece DENSO Iridium mają elektrodę środkową o średnicy 0,4 mm; to aktualnie najcieńsza elektroda na świecie). Oczywiście istotny jest również odstęp między elektrodami.

Kluczowe znaczenie ma też elektroda masowa. DENSO już w 1974 roku zastosowało elektrodę masową o przekroju w kształcie litery „U”. Ten prosty zabieg pozwolił na lepsze skoncentrowanie iskry na mniejszej  powierzchni, dzięki czemu zwiększyła się wydajność świecy. Innym sposobem zwiększenia zapłonności jest stosowanie płytek z metali szlachetnych wspawanych do elektrody masy.

 Niższy koszt, lepsze działanie

W 2003 roku DENSO wyprodukowało świecę irydową z wyciągniętą platynową elektrodą masy Super Ignition Plug. Następnie, w oparciu o tę konstrukcję, firma opracowała i wprowadziła na rynek wtórny świecę Twin Tip (TT), która odniosła ogromny sukces. Jest to świeca bez metali szlachetnych (ma cenę porównywalną ze świecą niklową), ale ze zmniejszoną do 1,5 mm średnicą elektrody środkowej oraz wyciągniętą elektrodą masy. Skonsolidowana oferta świec zapłonowych TT DENSO obejmuje 15 numerów katalogowych zapewniających 87% pokrycie rynku najlepiej sprzedawanych samochodów w Europie.

W obu wspomnianych przypadkach – SIP oraz TT – wyciągnięcie elektrody masy pozwala na optymalne wykorzystanie energii elektrycznej, ponieważ w ten sposób znacznie ogranicza się straty energii świecy przez odpływ temperatury poprzez elektrodę masy. To rozwiązanie pozwala też na przebywanie większej masy mieszanki paliwowo-powietrznej w obrębie iskry, co skutkuje lepszym wykorzystaniem objętości komory spalania (przekłada się to na mniejsze zużycie paliwa, większą kulturę pracy silnika, zauważalne zwiększenie jego mocy). Odczuwalnie skraca się również czas potrzebny na rozruch zimnego silnika.

 Silniki zasilane gazem

Jak wygląda kwestia silników zasilanych gazem? Temperatura pracy silnika zasilanego LPG, CNG czy LNG jest znacznie wyższa niż silnika benzynowego (mieszanka gazu i powietrza spala się w wyższej temperaturze), co w połączeniu ze zwiększoną erozją elektryczną spowodowaną przez paliwa alternatywne przekłada się na krótszy czas żywotności świecy w takim silniku. W porównaniu do silnika zasilanego benzyną różnica może być dość znaczna. Co więcej, napięcie zapłonowe wymagane dla mieszanki gazu LPG z powietrzem również jest znacznie wyższe niż dla mieszanki benzyny i powietrza. Oznacza to, że świece zapłonowe muszą być zasilane z cewki zapłonowej mniej więcej o połowę wyższym napięciem. W silnikach benzynowych wystarcza zwykle napięcie zapłonowe rzędu 10-15 kV, w silnikach zasilanych LPG wymagane jest wyższe, ok. 25-30 kV.

Zwiększone napięcie i podwyższona temperatura spalania LPG powodują, że świece zapłonowe w tych silnikach powinno się wymieniać o wiele częściej. Dlatego też do silników zasilanych LPG zaleca się stosowanie świec irydowych i platynowych. Świece zapłonowe DENSO Iridium Tough, dzięki elektrodzie środkowej o średnicy 0,4 mm, zapewniają najwyższą zapłonność na rynku oraz cztery razy dłuższy okres użytkowania niż standardowe świece niklowe. Tańszą, ale skuteczną alternatywą dla tych świec są np. świece zapłonowe DENSO TT, które kompensują wymagane wyższe napięcie zapłonowe mniejszą średnicą elektrody środkowej i masy. Świeca TT zapewnia wyższą zapłonność niż świeca platynowa, a jej utwardzana elektroda masowa jest bardziej odporna na erozję temperaturową i elektryczną niż elektroda w standardowych świecach niklowych.

Nr 1 Swiece zaplonowe DENSO

Więcej informacji na temat świec zapłonowych DENSO można znaleźć w katalogu świec zapłonowych i żarowych DENSO 2013/14, który jest dostępny bezpłatnie na stronie www.denso-am.pl.

Zostaw Komentarz