Jak dokręcać kolumny McPhersona

31 lip 2020

Zdecydowana większość samochodów poruszających się po europejskich drogach wyposażona jest z przodu w kolumny McPhersona. Do ich prawidłowej pracy niezbędne jest właściwie działające łożysko, na co z kolei wpływ ma moment, jakim zostanie dokręcone.

 

Aby zapewnić właściwy obrót kolumny McPhersona wokół jej osi, gdy kierowca rusza kierownicą, i tym samym zagwarantować komfort oraz bezpieczeństwo jazdy, producenci pojazdów określają odpowiednie momenty dokręcania, których należy przestrzegać podczas dociągania nakrętki trzpienia tłoczyska. Od tego zależy bowiem prawidłowe działanie górnego łożyskowania kolumny.

Dla przykładu, moment dokręcania kolumny amortyzatora dla różnych modeli samochodów Audi A3 i Golf VI wynosi 35 Nm, podczas gdy w przypadku Renault Twingo II jest to już 62 Nm, zaś w Mini Cooperze D – 64 Nm, a w Oplu Insignia Sport Tourer – 70 Nm. Dlatego zawsze zaleca się sprawdzenie instrukcji producenta do każdego pojazdu przed przystąpieniem do prac naprawczych.

Dodać przy tym należy, że używanie do dokręcenia nakrętki trzpienia klucza udarowego, zamiast klucza dynamometrycznego wraz z nasadkami przeznaczonymi do montażu amortyzatorów, grozi nie tylko zniszczeniem gwintu, ale także przeciążeniem łożyska, co może skutkować jego przedwczesnym zużyciem. Możliwe jest również, że nakrętka zostanie przykręcona zbyt lekko, co zapewne będzie skutkować obracaniem się tłoczyska w amortyzatorze. A to stwarza ogromne niebezpieczeństwo w trakcie jazdy.

Jednocześnie warto mieć na uwadze, iż ze względu na rolę jaką pełni górne łożysko, KYB zaleca wymianę górnych zestawów montażowych przy każdej wymianie amortyzatora.

Dobre wyczucie ma tylko klucz dynamometryczny

Często można usłyszeć, że doświadczony mechanik potrafi właściwie dokręcić dowolną nakrętkę czy śrubę, bo ma w rękach odpowiednie wyczucie. Niestety, praktyka wskazuje, iż nikt nie jest w stanie zastosować właściwego momentu dokręcania bez użycia specjalistycznego narzędzia. Niezbędne w takiej sytuacji jest zastosowanie klucza dynamometrycznego. Trzeba przy tym zadbać o prawidłowe ustawienie na nim momentu, ponadto klucz musi być odpowiednio trzymany w strefie uchwytu, aby nie zafałszować wyników pomiaru. Do tego po pierwszym zwolnieniu (kliknięciu) klucza, śruba nie powinna być dalej obciążana. Jedno kliknięcie zwalniające wystarczy.

 Nie używać ponownie nakrętki samokontrującej

Innym elementem, który często jest bagatelizowany przy wymianie amortyzatorów, są nakrętki mocujące. Często na trzpieniu stosuje się nakrętki samokontrujące, których w żadnym wypadku nie wolno używać ponownie.

Nakrętka taka ma wewnętrzną wkładkę, która odkształca się przy dokręceniu, dając trwałe napięcie wstępne zabezpieczające połączenie śrubowe przed poluzowaniem. Ponowne wykorzystanie i dokręcenie takiej nakrętki sprawia, że napięcie to jest nie wystarczające, co może spowodować odkręcenie się nakrętki podczas jazdy.

Jeśli w opakowaniu z nowymi amortyzatorami znajduje się ulotka informująca o odpowiednim momencie dokręcania i właściwym kącie obrotu, mechanik powinien to uwzględnić i sprawdzić, czy w opakowaniu amortyzatora znajdują się nowe nakrętki. Gdy są w zestawie wraz z amortyzatorem, należy użyć ich podczas montażu.

Zawsze trzeba mieć na uwadze, że nowoczesne amortyzatory są komponentami o wysokiej wydajności. Tłoczysko wykonuje od 1500 do 2500 cykli pracy na odcinku jednego kilometra, ciśnienie wewnątrz cylindra roboczego wynosi do 50 barów, zaś temperatura wewnątrz może osiągać do 120 °C. Aby uzyskać pożądaną skuteczność tłumienia w tych warunkach, parametry takie jak skok tłoka, lepkość i ilość oleju/gazu w cylindrze, sprawność zaworów muszą być właściwe. Błędy montażowe mogą je zakłócić.

Konsekwencje nieprzestrzegania instrukcji

Błędy montażowe mogą pogorszyć stabilność jazdy oraz trzymanie się pojazdu na drodze, wydłużyć drogę hamowania, a także doprowadzić do przedwczesnego wyeksploatowania amortyzatorów z powodu zwiększonego obciążenia. Dlatego dla komfortu oraz bezpieczeństwa jazdy konieczne jest stosowanie nie tylko odpowiedniej jakości komponentów, ale też wykonywanie prac naprawczych z użyciem odpowiednich narzędzi oraz przestrzeganie instrukcji montażowych zalecanych przez producenta pojazdu. Bezpłatny dostęp do tych informacji, w tym również dotyczących momentów dokręcania amortyzatorów, zapewnia m.in. aplikacja KYB Suspension Solutions App. Można ją pobrać za pośrednictwem App Store i Google Play.

 

Zostaw Komentarz