Jak postępować z pompą cieczy chłodzącej
By pompa cieczy chłodzącej działała bezawaryjnie, niezależnie od tego w jaki sposób w danym silniku jest ona napędzana i gdzie się znajduje, należy przestrzegać kilku zasad.
Nawet najlepszej jakości pompa cieczy chłodzącej może ulec przedwczesnej awarii, gdy zastosowany zostanie niewłaściwy płyn lub nie będą przestrzegane zalecenia dotyczące jej montażu. Postępując w niewłaściwy sposób można nawet doprowadzić do zniszczenia pompy dosłownie w ciągu kilku sekund. Oto więc kilka uwag na ten temat.
- Niewłaściwy płyn chłodniczy
Odpowiedni płyn chłodniczy nie tylko chroni silnik przed przegrzaniem, ale również konserwuje uszczelnienia. W sposób oczywisty oddziałuje także na pompę cieczy. Jeśli zastąpimy go wodą lub niewłaściwym odpowiednikiem, może dojść do degradacji łopatek pompy lub zniszczenia uszczelnienia jej łożyska.
W przypadku, gdy podczas spuszczania płynu przed wymianą pompy widać, że jest on mocno zanieczyszczony, należy bezwzględnie zastosować nowy płyn. Nie zaszkodzi również płukanie układu przed zastosowaniem nowego płynu.
- Pozostawienie starej pompy przy wymianie rozrządu, który napędza pompę
Wszyscy producenci pomp zalecają wymianę pompy przy każdej wymianie rozrządu, chyba że producent silnika wskazuje inaczej. Wynika to z faktu, że rolka napędowa pompy przenosi na łożysko pompy siły oddziaływania paska. Łożysko wypracowane podczas eksploatacji poprzedniego paska może nie wytrzymać kolejnego interwału między wymianami, tym bardziej, że nowy pasek oddziałuje zawsze trochę mocniej niż stary, wypracowany.
- Wadliwe uszczelnienie pompy
W zależności od konkretnego silnika, powierzchnia przylegania pompy cieczy do kadłuba jednostki napedowej może być uszczelniona tradycyjną uszczelką, uszczelką papierową, uszczelką typu o-ring lub pastą uszczelniającą. Lekceważenie tych założeń i uszczelnianie profilaktyczne np. silikonem może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego. Ostatecznie może dojść do wycieku płynu lub uszkodzenia łożyska pompy. Warto pamiętać, że na uszczelnienie oddziałuje nie tylko płyn, ale również wysoka temperatura, więc oryginalny sposób uszczelnienia nie jest przypadkowy.
- Niewłaściwy moment dokręcania
Śruby mocujące pompę należy dokręcać zgodnie z instrukcją obsługi, zarówno jeśli chodzi o kolejność jak też o moment dokręcania. Fatalne w skutkach może okazać się zbyt słabe, ale też też zbyt mocne dokręcenie.
- Dobór nieodpowiedniego typu pompy
W niektórych modelach samochodów producent w ramach modernizacji lub akcji serwisowej wymienił pompę z wirnikiem metalowym na pompę z wirnikiem z tworzywa sztucznego (lub odwrotnie). Jeśli w ofercie występują dwa rodzaje pompy, należy upewnić się czy w przypadku naprawianego silnika nie pojawiła się tego typu adnotacja serwisowa i czy można je stosować zamiennie.
- Próby uruchomienia silnika, w którym zamarzł płyn
Na koniec „recepta” na uszkodzenie pompy cieczy w ciągu kilku sekund. Otóż w przypadku, gdy zimą dojdzie do zamarznięcia płynu w układzie chłodniczym, wystarczy podjąć zwyczajną próbę rozruchu. Pasek rozrządu szarpnie za koło napędowe pompy, podczas gdy wirnik będzie uwięziony w zamarzniętym lub „zżelowanym” płynie. Wówczas może dojść do uszkodzenia łopatek lub łożyska pompy.
Airtex radzi mechanikom nie ulegać pokusie pozostawiania starej pompy przy okazji wymiany rozrządu. Nawet jeśli jest ona jeszcze w idealnym stanie, raczej nie wytrzyma kolejnych 60 czy 90 tys. km, do następnej wymiany rozrządu. Ważne jest także, aby podczas wymiany pompy dbać o czystość miejsca, w które wkłada się nową pompę oraz o przestrzeganie prawidłowej procedury montażu. Przełoży się to na zminimalizowanie liczby reklamacji i wzrost zadowolenia klientów – podsumowuje Sławomir Lewczuk z firmy Airtex. dostarczającej zestawy rozrządu z pompą cieczy chłodzącej.