Jak rozpoznać uszkodzone przeguby napędowe

24 sty 2022

Wiele usterek ma swoje charakterystyczne objawy. Dotyczy to m.in. niesprawności przegubów napędowych, dzięki czemu mechanicy bez trudu rozpoznają ich awarię. Zidentyfikowanie tej usterki jest też w zasięgu każdego kierowcy.

 

Przeguby napędowe możemy podzielić na zewnętrzne i wewnętrzne. I jedne i drugie są elementem konstrukcyjnym półosi napędowej. Do ich awarii dochodzi podczas gwałtownego przenoszenia obciążeń wywołanych dodaniem gazu przy jednoczesnym skręceniu kół. Powszechną przyczyną usterki przegubu jest również uszkodzenie gumowej osłony, potocznie nazywanej manszetą. Wtedy do środka dostają się różne zanieczyszczenia wywołujące uszkodzenia mechaniczne oraz wilgoć powodująca korozję.

Stukot i drgania

Objawem zużycia przegubów zwykle są charakterystyczne dźwięki. Zewnętrzny przegub, który znajduje się bliżej koła, daje o sobie znać metalicznym stukotem. Pojawia się on przede wszystkim podczas maksymalnego skrętu kół. Wraz z postępującym zużyciem wspomniane objawy narastają i przechodzą w ciągłe grzechotanie podczas jazdy.

Również przeguby wewnętrzne, czyli te znajdujące się bliżej przekładni, mogą się zużyć. Kierowca z pewnością odczuje i usłyszy, że coś z jego samochodem jest nie tak, ponieważ uszkodzony przegub wewnętrzny potrafi wprowadzić auto w silne drgania, wywołując stuki podczas przyspieszania. Ustępują one, kiedy pojazd zaczyna się swobodnie toczyć.

Zdecydowanie w warsztacie

Należałoby raczej odradzić próby samodzielnej wymiany przegubu, gdyż operacja ta wymaga odpowiedniego stanowiska i narzędzi. Znacznie roztropniej będzie odwiedzić warsztat i zlecić naprawę.

Możemy zminimalizować ryzyko uszkodzenia przegubu zewnętrznego i wewnętrznego przez regularną kontrolę elastycznych osłon. Jeśli zaobserwujemy pęknięcie i zdecydujemy się na szybką wymianę uszkodzonej osłony, mamy szansę ocalić przegub i zapobiec konieczności wymiany na nowy. Główną przyczyną zużycia przegubów jest ich wewnętrzna korozja. Powstaje zwykle na skutek rozszczelnienia osłony przegubu (przez szczelinę wycieka smar, a do wnętrza dostaje się woda). Aby tego uniknąć, przy każdym przeglądzie należy sprawdzać szczelność osłon przegubów i w razie potrzeby wymieniać opaski zaciskowe osłon, lub całe osłony. W ofercie ELIT znajdują się osłony, które można wymieniać bez konieczności kosztownego i czasochłonnego demontażu przegubu. Są niewiele droższe od popularnych, tanich osłon, ale znacznie bardziej elastyczne i bez porównania wytrzymalsze. Do ich montażu używa się specjalnej montażownicy, lub taniego stożka montażowego – mówi Sławomir Koźlik, ekspert ELIT Polska.

 

Zostaw Komentarz