Jak uniknąć problemów ze świecami żarowymi

29 lis 2022

Wielu właścicieli aut z jednostkami wysokoprężnymi zapomina zadbać o właściwy stan techniczny świec żarowych. Nie poświęcają im zbyt wiele uwagi, dopóki nie zauważą pojawiających się problemów z silnikiem. To błąd, który może kosztować dużo nerwów, czasu i pieniędzy.

Najważniejszym zadaniem świec żarowych jest zapewnienie płynnego startu silnika w niskich temperaturach, ale ich zakres działania jest dużo szerszy. Jeśli bowiem świece żarowe nie działają prawidłowo, paliwo spala się niecałkowicie, co skutkuje wytworzeniem zwiększonej ilości sadzy. Może to doprowadzić do awarii silnika, zawsze zaś powoduje nadmierne dymienie, a spaliny zawierają zbyt dużo szkodliwych związków. Niewłaściwie działające świecie wpływają też na słabsze osiągi nie nagrzanego silnika.

Jak zapobiegać?

Aby przeciwdziałać tym wszystkim zjawiskom, przede wszystkim należy regularnie sprawdzać świece żarowe, zwracając uwagę na nietypowe oznaki zarówno podczas uruchamiania samochodu, jak i jazdy.

Pierwszy i najbardziej oczywisty sygnał, że świeca lub świecie żarowe są niesprawne, pojawia się na desce rozdzielczej. Jeśli lampka kontrolna świecy żarowej nie zapala się po włączeniu stacyjki, wskazuje to na awarię. Jest to bardzo powszechne w przypadku starszych silników.

Inne oznaki, na które należy zwrócić uwagę to:

  • zwiększona ilość białego dymu z rury wydechowej,
  • głośniejsza praca silnika,
  • nierówna praca silnika,
  • niższa moc,
  • zwiększone zużycie paliwa.

Jak sprawdzać?

Podejrzane o złą pracę świece żarowe najpierw można skontrolować za pomocą multimetru. Pozwoli to stwierdzić, czy w obwodzie występuje przerwa lub zwarcie, czy też brak tego typu awarii. Jest to prosta czynność, którą można przeprowadzić bez wyjmowania świec żarowych.

Należy pamiętać, że świece żarowe osiągają granicę zużycia zwykle jedna po drugiej. Jednorazowa wymiana całego zestawu kosztuje mniej niż kilka osobnych wymian pojedynczych uszkodzonych świec żarowych.

Jak wybrać?

Wybór odpowiedniej świecy żarowej może być kłopotliwy. Na rynku dostępne są setki różnych produktów, niekiedy tylko minimalnie się różniących, więc ustalenie, która świeca żarowa pasuje do danego samochodu bywa trudne. Dla przykładu jedna tylko firma ISKRA ma w swej ofercie ok. 350 referencji. Dlatego warto posługiwać się katalogami renomowanych firm i z ich produktów korzystać.

Jak wymieniać?

Przy wymianie świec żarowych należy zwrócić uwagę m.in. na następujące kwestie:

  1. W większości przypadków nadmierne napięcie powoduje uszkodzenie świecy. Przed wymianą świec żarowych należy sprawdzić cały układ elektryczny. Świece żarowe mogą się przegrzać, jeśli ich zasilanie jest utrzymywane zbyt długo na skutek wadliwie działających przekaźników lub sterowników. Może to spowodować uszkodzenie spirali grzejnej lub/i stopienie pręta grzejnego.
  2. Należy uważać, by nie uszkodzić wtyczki. Świecę żarową powinno się wykręcać za pomocą klucza dynamometrycznego, zwracając uwagę na wszelki opór. Wykręcanie na siłę może doprowadzić do uszkodzenia świecy żarowej. To poważny błąd, który może drogo kosztować.
  3. Przed zamontowaniem nowej świecy, należy wyczyścić gniazdo. Do usunięcia ewentualnych nagarów, należy użyć rozwiertaków, aby zapobiec przedwczesnemu uszkodzeniu świecy żarowej.
  4. Nową świecę żarową należy wstępnie ręcznie wkręcić do oporu.
  5. Następnym krokiem jest ustawienie klucza dynamometrycznego na prawidłowy moment dokręcania. Niedostateczny może prowadzić do przedmuchu spalin i słabej wydajności elektrycznej.​ Z kolei zbyt duży grozi uszkodzeniem korpusu (zagnieceniem szczeliny powietrznej).​

 

Zostaw Komentarz