Jak zalegalizować instalację LPG

15 sierpień 2016

Przystosowanie samochodu do zasilania gazem nie kończy się w warsztacie, który montuje instalacje. Niezbędne jest również dopełnienie formalności umożliwiających legalne poruszanie się pojazdem z instalacją LPG/CNG po ulicach.

Instalacje gazowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem w naszym kraju. Według danych Polskiej Organizacji Gazu Płynnego (POGP) w roku 2015 liczba samochodów korzystających z LPG jako paliwa wyniosła 2 mln 914 tys., podczas gdy rok wcześniej było ich 2 mln 846 tys. Jednak by móc cieszyć się z nowego wyposażenia pojazdu, należy dopełnić niezbędnych formalności, czyli zalegalizować instalację gazową. Jak to zrobić?

Krok 1: Dokumenty to podstawa

Po montażu instalacji gazowej właściciel pojazdu powinien w warsztacie otrzymać zestaw dokumentów niezbędnych do zalegalizowania nowego wyposażenia pojazdu. W skład takiego kompletu wchodzą: świadectwo homologacji sposobu montażu, certyfikat zbiornika gazowego (paszport butli) oraz rachunek za dokonanie montażu instalacji gazowej. – Przy odbiorze dokumentów należy upewnić się, czy wszystkie dane zostały prawidłowo wprowadzone, czyli np. czy numery ze zbiornika gazowego zgadzają się z tymi w wydawanym paszporcie. Błędy w dokumentach uniemożliwią zalegalizowanie instalacji gazowej, a co za tym idzie, legalne poruszanie się pojazdem po drogach publicznych– mówi Marek Bezubik, specjalista ds. technicznych firmy AC S.A., producenta systemów LPG/CNG marki STAG.

Krok 2: Wizyta w wydziale komunikacji

Po odbiorze dokumentów, w ciągu 30 dni, należy udać się do wydziału komunikacji. Tam bezpłatnie w dowodzie rejestracyjnym dokonywany jest wpis o montażu instalacji gazowej, na podstawie którego zostaje ona zalegalizowana. Dokumenty, które  trzeba mieć przy sobie to, poza już wymienionymi, dowód rejestracyjny, karta pojazdu (jeśli została wydana) oraz dowód tożsamości. Należy pamiętać, że przekroczenie terminu wizyty w wydziale komunikacji może skutkować nałożeniem na kierowcę mandatu karnego oraz zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego w czasie kontroli drogowej. Warto zatem dopełnić wszelkie formalności w terminie.

Krok 3: Coroczne badanie techniczne

Po montażu oraz zalegalizowaniu instalacji LPG/CNG w pojeździe należy pamiętać o corocznym przeglądzie technicznym. Aby go dokonać, musimy mieć przy sobie wyciąg ze świadectwa homologacji sposobu montażu oraz atest zbiornika gazowego. – Zdarza się, że właściciele pojazdów z instalacjami LPG/CNG gubią dokumenty niezbędne do dokonania corocznego przeglądu technicznego. W takiej sytuacji konieczne jest wyrobienie duplikatów. Po odpis wyciągu z homologacji sposobu montażu należy zgłosić się do warsztatu, który dokonał montażu instalacji LPG/CNG w pojeździe lub bezpośrednio do właściciela homologacji. Po duplikat certyfikatu na zbiornik gazowy należy zwrócić się do jego producenta – dodaje Marek Bezubik. Wystawienie obu dokumentów jest zawsze odpłatne. Czas oczekiwania, w zależności od podmiotu wydającego dokument, wynosi od 1 do 3 tygodni.

 

 

POWIĄZANE POSTY

Zostaw Komentarz