Jak zapobiec uszkodzeniom napinacza T43245
Zgłaszane dość często przez mechaników ułamanie się elementu służącego regulacji napinacza paska rozrządu stosowanego w silnikach wysokoprężnych 1.4, 1.6, 2.0 spotykanych w wielu modelach samochodów koncernu Volkswagen ma, jak ustalili specjaliści z firmy Gates, bardzo prozaiczną przyczynę. Jest nią prosty błąd popełniany przez mechaników podczas montażu napinacza.
Gdy do działu reklamacji firmy Gates zaczęły dochodzić powtarzające się informacje, że mechanicy zgłaszają awarie napinaczy T43245, polegające na pękaniu regulatorów tych napinaczy (fot. 1), postanowiono bliżej się przyjrzeć temu problemowi i znaleźć środki zaradcze. Sprawa była tym ważniejsza, że ów automatyczny napinacz, zaprojektowany przez Gates we współpracy z koncernem Volkswagen, wykorzystywany jest w szerokiej gamie modeli samochodów napędzanych produkowanymi od 2012 roku silnikami 1.4, 1.6 i 2.0 common rail TDi. Dla pełnego obrazu należy jeszcze dodać, że zarówno napinacz, jak i dostarczany przez firmę Gates pasek rozrządu (numer części 5678XS) są instalowane fabrycznie w napędzie rozrządu takich modeli VW Tiguan, Audi A5 i Skoda Octavia.
Procedura montażu
T43245 jest mimośrodowym napinaczem automatycznym, ponieważ jego okrągły otwór „montażowy” znajduje się w położeniu niecentrycznym, a nie na środku napinacza (fot. 2). Podczas montażu napinacz jest regulowany za pomocą klucza imbusowego, który pasuje do otworu sześciokątnego („hex”) znajdującego się w regulatorze.
Właściwa procedura montażu napinacza T43245 zaczyna się od jego nasunięcia na szpilkę (śrubę dwustronną) wkręconą w kadłub silnika. Następnie należy nakręcić, ale tylko ręcznie, nakrętkę mocującą, która będzie utrzymywać napinacz we właściwej pozycji. Podczas regulacji wskaźnika nakrętka (fot. 3) nie może być bowiem zbyt mocno dociągnięta. Teraz przychodzi czas na włożenie klucza imbusowego do otworu sześciokątnego. Kluczem obracamy w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, powodując w ten sposób przesuwanie się wskaźnika w kierunku odpowiedniej pozycji, która znajduje się na środku okienka.
Przyczyna awarii
Mechanicy, którzy zgłaszali awarię napinacza jednocześnie często podawali, że pęknięcie regulatora następowało wkrótce po próbie przekręcenia go za pomocą klucza imbusowego. Ułatwiło to specjalistom firmy Gates sprawną identyfikację źródła problemu oraz znalezienie skutecznego rozwiązania.
Otóż w każdym ze zgłaszanych przypadków nakrętka mocująca napinacz była od razu mocno dokręcona. W wyniku tego obracała się wraz z regulatorem przy obrocie klucza imbusowego. W rezultacie zaciskała się ona na regulatorze, opór stawał się zbyt duży i regulator pękał.
Rozwiązanie problemu
Aby uniknąć takiego scenariusza, nakrętkę na początku należy dokręcić tylko ręcznie. Następnie należy przytrzymać ją w miejscu za pomocą odpowiedniego narzędzia (fot. 4). Teraz dopiero obracamy regulator korzystając z klucza imbusowego i ustawiamy prawidłowe napięcie. Będzie ono właściwe, gdy wskaźnik znajdzie się w środku okienka (fot. 4). Na koniec, utrzymując regulator w niezmienionym położeniu, dociągamy odpowiednim momentem nakrętkę mocującą.
Kiedy nowa, niedawno kupiona część zawodzi podczas montażu, często przyjmuje się, że przyczyną jest jej wada produkcyjna. Jednak w przypadku elementów pochodzących od renomowanych dostawców zdarza się to naprawdę bardzo rzadko, gdyż części te przechodzą rygorystyczne kontrole w każdej fazie produkcji. Dużo powszechniejsze są błędy montażowe popełniane czy to z pośpiechu, czy z nieznajomości procedury montażowej. Z tym drugim problemem w opisanym tu przypadku można jednak łatwo sobie poradzić. Wystarczy zeskanować kod QR z pudełka zestawu Gates PowerGrip™, aby zobaczyć pełną procedurę jego wymiany.