Kiedy i dlaczego należy
wymieniać amortyzatory?

11 cze 2014

Amortyzator wymiana 1Wymiana amortyzatorów to dla wielu kierowców wydatek drugiego planu. Bo skoro jakoś się jeździ, to czy nie lepiej wykręcić jeszcze parę tysięcy kilometrów bez zbędnych kosztów? A może jednak nie kusić losu i i zdecydować się na nowe amortyzatory?

O tym, czy amortyzatory wymagają wymiany widać podczas oględzin auta znajdującego się na podnośniku. Na konieczność montażu nowych wskazuja takie symptomy jak wycieki oleju, wżery korozyjne na tłoczysku, zużyte tuleje metalowo-gumowe, łożyska mocujące, odboje i osłony. Im uszkodzeń więcej, tym gorzej dla naszego bezpieczeństwa. Dla przykładu – zużyte odboje to przyczyna „dobijania” zawieszenia, większego skoku amortyzatora i spadku siły tłumienia.

Zły stan amortyzatorów kierowca pozna po wydłużonej drodze hamowania lub nie trzymaniu się auta na ostrych zakrętach. Ale przy samodzielnej ocenie stanu technicznego amortyzatorów należy pamiętać, że ich zużycie będzie mniej wyczuwalne w samochodach z elektronicznymi systemami wspomagającymi, takimi jak choćby powszechnie stosowany ABS.

Nie ma mocnych

Amortyzator jest częścią, która w pojeździe podlega największym obciążeniom. Bezpieczna eksploatacja amortyzatorów mieści się w granicach 60 000 – 80 000 km. Później może być niebezpiecznie, ale to nie reguła. Popularne w Polsce amortyzatory Monroe, Sachs, czy Kayaba to wysoka półka, gwarantująca najwyższą jakość, ale i one nie są wieczne i kiedyś trafią pod klucz mechanika. Kto jednak chce mieć pełną informację o stanie technicznym amortyzatorów w swoim aucie, może sprawdzić je w specjalistycznym warsztacie wg metody EUSAMA lub BOGE. Wyniki otrzyma na piśmie, ale o ich interpretację będzie musiał poprosić diagnostę, bo wykres przypomina badanie EKG.

Zawsze parami

Amortyzatory wymieniamy jak opony, czyli na osi, nigdy pojedynczo. Przy wymianie  z przodu tylko jednego amortyzatora istnieje znaczne ryzyko nieprawidłowego działania układu kierowniczego I z przodu i z tyłu zachodzi natomiast groźba gorszego kontaktu pomiędzy jednym z kół a drogą, co prowadzi do nierównego zużycia opon i może skutkować niestabilnością całego auta.  Generalnie rzecz ujmując powiedzieć należy, iż różna siła tłumiąca amortyzatorów szczególnie wpływa na zachowanie pojazdu w przechyłach bocznych i wzdłużnych w czasie hamowania lub pokonywania zakrętów. Wniosek – amortyzatory na jednej osi powinny charakteryzować się  taką samą siłą tłumienia.

wide_shock_absorber_ZFI ostatni argument przemawiający za wymianą amortyzatorów parami. Otóż podczas jednego z testów jadący z prędkością 80 km/h samochód, w którym na tej samej osi jeden amortyzator był nowy, drugi zaś po przejściach, potrzebawał na zahamowanie dystansu 43,6 m. Przy dwóch nowych amortyzatorach, długość drogi hamowania okazała się wyraźnie krótsza, gdyż wyniosła 37,8 m. Podobna różnica była regułą również w przypadku prób, w których brały udział inne auta.

Dla porządku należy jeszcze  dodać, że wraz z amortyzatorami powinno się wymieniać inne współpracujące elementy, takie jak systemy mocowania górnego,  osłony i sprężyny zawieszenia.

Akademia Bezpiecznego Samochodu

Zostaw Komentarz