Kiedy samochód ściąga

31 lip 2023

Specjaliści firmy Moog zwracają uwagę na problem „ściągania samochodu”. Dlaczego to niebezpieczne zjawisko i jak jemu zaradzić.

Dla wielu kierowców wakacje to jedyny okres w roku, w którym wyruszają w dalsze trasy i mają okazję podróżować autostradami. I właśnie wtedy mogą zauważyć, że z ich pojazdem dzieje się coś dziwnego, ponieważ ściąga go w jedną lub drugą stronę. Czasem wystarczy chwycić mocniej kierownicę i wszelkie objawy ustępują. Czasem niezbędne są lekkie korekty. Kiedy indziej jazda potrafi zamienić się w mękę. W każdym z tych przypadków należy jak najszybciej zdiagnozować i wyeliminować problemy. Należy pamiętać, że objawy, które podczas słonecznej pogody „zaledwie” irytują, podczas deszczu mogą okazać się śmiertelnym zagrożeniem.

Nie zaszkodzi kontrola ogumienia

Prozaiczną przyczyną ściągania samochodu może być zły stan opon. Jeśli po obu stronach pojazdu zauważymy wyraźne różnice ciśnienia w ogumieniu, być może właśnie to jest przyczyną problemów. Jeśli ciśnienie jest prawidłowe, a widać bardzo wyraźną różnicę w wysokości bieżnika, samochód także będzie ściągał podczas jazdy. Czasem takie objawy mogą być spowodowane odwrotnym zamontowaniem opony kierunkowej. Oczywiście nierównomierne zużycie bieżnika może być efektem czy objawem innych nieprawidłowości zawieszenia i wówczas wymiana opon tylko na chwilę rozwiąże problem, ponieważ nowe opony również bardzo szybko się zużyją.

Jeśli ściąga tylko podczas hamowania

Jeśli pojazd ściąga tylko podczas hamowania, wszystko wskazuje, że przyczynę odnajdziemy w układzie hamulcowym (najczęściej w przednich hamulcach). Należy skontrolować stan tarcz, klocków, a także upewnić się, że zaciski działają prawidłowo, a żaden z ruchomych elementów nie jest zapieczony. Wskazówki może dać czasem wstępny pomiar temperatury felg tuż po zakończeniu jazdy. Różnica wyczuwalna ręką pomiędzy jednym a drugim kołem na tej samej osi wskazuje, że jak najszybciej trzeba udać się do warsztatu.

Przyczyną ściągania podczas hamowania jest zwykle różnica w sile tarcia między prawym i lewym przednim hamulcem. Jeśli kontrola powyższych elementów nie ujawni nieprawidłowości, warto sprawdzić także stan elastycznych przewodów hamulcowych. W starych samochodach tracą one drożność i utrudniają swobodny przepływ płynu hamulcowego.

Przyjrzeć się łożyskom kół

Powodem ściągania samochodu mogą być również zużyte łożyska. Jeśli po jednej stronie są już bardzo wyeksploatowane lub wręcz zardzewiałe, stawiają znacznie większy opór, a to sprawia, że samochód ściąga w stronę, po której znajduje się koło ze zużytym łożyskiem.

Łożyska kół można sprawdzić bez zdejmowania opon. Wystarczy unieść samochód i obracać po kolei kołami nasłuchując nietypowych dźwięków. Koniecznie trzeba także chwycić za każde uniesione koło i poruszać nim, szukając ewentualnych luzów.

Sprawdzić drążki kierownicze i przeguby kulowe

Również zużyte elementy układu kierowniczego i zawieszenia mogą powodować ściąganie pojazdu. Przeprowadzenie inspekcji układu kierowniczego i zawieszenia pomoże ustalić, czy problem tkwi właśnie tam. Niezbędna jest kontrola wszystkich sworzni, silentbloków i drążków, tak aby upewnić się w jakim stanie jest podwozie.

W ofercie Moog dostępne są wszystkie potrzebne części do fachowej naprawy zawieszenia. W przypadku zawieszenia wielowahaczowego warto wymieniać zestawy wahaczy, ponieważ wymiana jednego nie zawsze rozwiązuje problem. Wymiana kompletu przynosi zazwyczaj znacznie lepsze rezultaty, a efekty pracy wystarczają na wiele lat. W autach z kolumnami McPhersona zalecamy zawsze kontrolę górnych łożysk kolumn (jeśli takie występują) – mówi Jerzy Dziamski, ekspert Garage Gurus.

Prace przy zawieszeniu powinna zakończyć kontrola i regulacja zbieżności kół. Niestety – na tym etapie czasami ujawniają się ślady źle przeprowadzonych napraw powypadkowych. Jeśli mimo sprawnego zawieszenia zbieżności nie da się ustawić, problem może stanowić krzywe nadwozie, odkształcona rama pomocnicza lub wahacze. Tego typu uszkodzenia zwykle nie są widoczne podczas typowego przeglądu i dopiero kontrola geometrii zawieszenia wykazuje, że pewne wartości wychodzą ponad zakres korekcji.

Zostaw Komentarz