Kiedy skrócić interwał między wymianami rozrządu?

10 lis 2023

Producenci samochodów na ogół jednoznacznie określają interwały pomiędzy wymianami paska rozrządu – szczegółowe wskazówki dostępne są w instrukcjach serwisowych dla autoryzowanych warsztatów a nierzadko także w książkach przeglądów. Firma AIRTEX, która jest wytwórcą zestawów rozrządu wskazuje, że w niektórych wypadkach należy we własnym zakresie skrócić interwał zalecany przez producenta pojazdu.

Określony przez producenta samochodu interwał pomiędzy wymianami paska rozrządu zakłada, że pasek pracuje standardowych warunkach. Chodzi o pracę w fabrycznie nowym silniku, eksploatowanym w typowy sposób. W przypadku aut używanych, które mają za sobą już przynajmniej jedną wymianę zestawu rozrządu, warto ten interwał skrócić – przynajmniej o 20-30%. W skrajnych przypadkach nawet o połowę. Oto czynniki, które według specjalistów z AIRTEX powinny zmotywować użytkownika pojazdu do wymiany zestawu rozrządu przed terminem.

  1. Zakup pojazdu używanego bez wiarygodnej historii serwisowej

Kupując samochód używany bez historii serwisowej możliwej do zweryfikowania, ryzykujemy tym, że dane zawarte w książce obsługi są sfałszowane. Sfałszowany może być także przebieg. W obu przypadkach istnieje ryzyko, iż zestaw rozrządu już dawno przekroczył swój limit pracy, albo tym, że był wymieniany w „budżetowy” sposób (np. sam pasek). Mając to na uwadze, w zasadzie zawsze po zakupie samochodu używanego warto profilaktycznie wymienić rozrząd.

  1. Silnik wykazuje objawy zużycia

Mocne zapylenie, a tym bardziej zaolejenie miejsca, w którym pracuje rozrząd skraca żywotność paska zębatego. Nie trzeba specjalnie rozbierać wszystkich osłon rozrządu, aby podjąć decyzję o przedterminowej jego wymianie. Wystarczy rzut oka pod maskę. Jeśli na silniku widać liczne ślady oleju, a brud znajduje się w każdym zakamarku – warto skrócić interwał wymiany rozrządu nawet o połowę. Z opisaną sytuacją mamy najczęściej do czynienia w przypadku samochodów zużytych, w kiepskim stanie technicznym oraz pojazdów eksploatowanych w trudnych warunkach drogowych (terenówki, pojazdy używane na budowach itp.)

  1. Naprawy wymagające demontażu rozrządu

Jeśli podczas jakiejś naprawy rozrząd musi zostać zdemontowany, warto go przy okazji wymienić niezależnie od przebiegu. Wybrane zestawy rozrządu mają wprawdzie specjalne znaki na napinaczach do ustawienia podczas pierwszego i kolejnego montażu, ale jeśli budżet pozwala, lepiej założyć nowy zestaw, zwłaszcza że w takiej sytuacji płaci się tylko za części.

Przed poważnym dylematem stają osoby, które zamontowały instalację LPG, a ich silnik ma szklankową regulację luzu zaworowego, którą należy (przy LPG) wykonywać np. co 15-30 tys. km, zaś operacji tej nie sposób przeprowadzić rozbiórki rozrządu. W takim przypadku wymiana rozrządu za każdym nie ma sensu, rozsądnym wyjściem wydaje się natomiast przeprowadzenie jej co 60 tys. km, czyli co dwie regulacje luzu zaworowego – mówi Sławomir Lewczuk z Airtex.

  1. Przegrzewanie się silnika

Jeśli z powodu usterek układu chłodniczego, silnik ma tendencje do przegrzewania się, może to zmniejszyć trwałość paska rozrządu i rolek prowadzących oraz napinacza. Zbyt wysoka temperatura, która systematycznie oddziałuje na zestaw bez wątpienia skróci jego żywotność.

  1. Awarie pompy cieczy chłodzącej

Zacierające się łożysko pompy cieczy chłodzącej nadweręża pasek rozrządu (oczywiście jeśli pompa jest napędzana paskiem). Wymiana zużytej pompy powinna być obligatoryjnie połączona z wymianą całego zestawu rozrządu.

Podobnie dzieje się także w drugą stronę – wymiana zestawu rozrządu powinna obejmować także profilaktyczną wymianę pompy cieczy – dodaje Sławomir Lewczuk.

  1. Częste uruchamianie silnika

Częste uruchamianie silnika (ale i wszelkie inne gwałtowne zmiany prędkości obrotowej) obciążają układ rozrządu. W niektórych samochodach, np. w hybrydach jest to uwzględnione przez producenta silnika. W pozostałych pojazdach bywa z tym różnie. Niektóre modele wyposażone w system start/stop mają skrócony interwał między wymianami rozrządu, inne – nie. Generalnie – jeśli samochód jest eksploatowany prawie wyłącznie w mieście, warto zastanowić się nad wymianą rozrządu przed terminem.

 

 

 

Zostaw Komentarz