Kierowcy chcą wiedzieć, co im się wlewa do silnika
Ogólnokrajowa ankieta przeprowadzona na zlecenie firmy Castrol wśród 1000 polskich właścicieli samochodów wykazała, że kierowcy chcą mieć większy wpływ na to, jakie produkty są używane w ich samochodach. Aż 88% twierdzi, że chcieliby, aby ich warsztat zawsze informował, jakiego środka smarnego zamierza użyć, a 87% życzyłoby sobie, aby warsztat przedstawiał wybór różnych produktów smarnych, tak by sami mogli zdecydować, który z nich najlepiej odpowiada ich wymaganiom i budżetowi. Poza tym, 81% chce poznać środki smarne klasy premium, które mogą zmaksymalizować osiągi, wydajność i ogólną żywotność silników ich samochodów.
Chociaż kierowcy są bardzo otwarci na rekomendacje olejów z warsztatów, badanie przeprowadzone przez firmę Castrol sugeruje, że niewiele polskich serwisów w maksymalny sposób korzysta z tej możliwości. Tylko 41% respondentów stwierdziło bowiem, że warsztaty, z których usług korzystają, zawsze informują o środku smarnym, którego zamierzają użyć. Z kolei aż 9% podało, że ich warsztaty nigdy nie konsultują z nimi wyboru środka smarnego, którego zamierzają użyć.
Kierowcy zapytani, czyim poradom dotyczącym środków smarnych ufają najbardziej, jako preferowane źródło rekomendacji wskazali warsztaty samochodowe (33%), natomiast 23% respondentów wolało korzystać z porad producenta pojazdu. Warsztaty również mają znacznie większy wpływ na decyzje o zakupie oleju niż internetowe źródła informacji (9%).
Jeśli chodzi o rekomendacje środków smarnych, wpływ warsztatów pozostaje największy, niezależnie od płci: 37% ankietowanych kobiet i 30% mężczyzn stwierdziło, że przystaliby na rekomendację z warsztatu, w którym zwykle serwisują swoje pojazdy. Starsza grupa kierowców również priorytetowo traktowała zalecenia ze swojego warsztatu – 40% osób w wieku 65 lat i starszych stwierdziło, że jeśli chodzi o wybór najlepszego oleju do swojego samochodu, najprawdopodobniej polegaliby na radzie mechanika.
Z badania Castrol wynika, że warsztaty samochodowe w wielu innych krajach europejskich rzadziej niż w Polsce informują o środku smarnym, którego zamierzają użyć w ramach serwisu. Informacji takich najczęściej udzielają warsztaty rumuńskie, spośród których 90% konsultuje się z klientami, ale na drugim miejscu plasuje się Polska (84%). Na kolejnych miejscach znalazły Hiszpania – 81%, Włochy – 76%, Niemcy – 72%, Szwecja – 57% i Francja – 52%.
– Nasze badanie pokazuje, że konsumenci chcą mieć możliwość wyboru i zdecydowanie są otwarci na informacje o środkach smarnych jakości premium oraz korzyściach związanych z wydajnością i trwałością, jakie te produkty zapewniają – stwierdziła Layla Yebaile, szefowa marketingu usług i konserwacji w Castrol.