Klimatyzacja – nigdy na skróty

21 maj 2018

Wysokie temperatury przyszły w tym roku wyjątkowo szybko, dlatego w warsztatach można wcześniej spodziewać się większej liczby klientów zlecających obsługę lub naprawę klimatyzacji.

Mądre powiedzenie mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Można je zastosować także do eksploatacji samochodu, w tym oczywiście również do układu klimatyzacji. Praktyka jednak pokazuje, że Polacy najczęściej jeżdżą do warsztatów celem usunięcia usterki – czyli w momencie, kiedy już coś się zepsuło. Według badania SDCM przeprowadzonego razem z międzynarodową firmą badawczą Frost&Sullivan, aż 59% klientów trafia do warsztatów z powodu usterki. Przezorni użytkownicy, którzy przyjeżdżają profilaktycznie stanowią tylko 39% klientów przekraczających próg warsztatów.

Z klimatyzacja jest o tyle specyficzna sytuacja, że przez zimę trudno wyczuć, iż coś może być z nią nie tak. Wielu kierowców o usterce dowiaduje się więc dopiero wtedy, gdy robi się już dobrze ciepło, a z nawiewu nie leci przyjemne chłodne powietrze.

Skoro auta z niesprawną klimatyzacja coraz liczniej pojawiają się warsztatach, jest czas najwyższy by uświadomić sobie jaki największy błąd popełniany bywa przy jej serwisowaniu, gdyż pozwoli to uniknąć powrotów klientów z reklamacjami. Otóż najpoważniejszym i niestety wciąż nagminnym grzechem przy obsłudze i naprawach klimatyzacji jest chodzenie na skróty. Niestety jak to zwykle bywa, chęć ułatwienia sobie pracy przez zrezygnowanie z zalecanych czynności serwisowych przeważnie przynosi odwrotny skutek od zamierzonego. Dlatego też eksperci do znudzenia powtarzają, że jeśli np. awarii uległ kompresor to absolutnie nie wystarczy sama wymiana tego elementu!

– W przypadku interwencji mechanicznej w układ klimatyzacji, np. wymiany kompresora, należy wymienić także skraplacz, filtr-osuszacz i zawór rozprężny oraz dokładnie wypłukać układ. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że pozbyliśmy się zabrudzeń, które przy ponownym uruchomieniu klimatyzacji nie będą już krążyć w układzie – mówi Dawid Kowalewicz z firmy Lauber.

Zostaw Komentarz