Klocki do tarcz nacinanych

24 mar 2019

W samochodach o dużej masie i mocy coraz częściej seryjnie (lub przy okazji wymiany) montowane są nacinane lub nawiercane tarcze hamulcowe. Oprócz poprawienia estetyki koła, ich głównym zadaniem jest zwiększenie skuteczności hamowania. Wymagają one jednak odpowiednich klocków hamulcowych.

Nacięcia na tarczy hamulcowej pełnią wiele funkcji. Najważniejszymi z nich, sprzyjającymi zachowaniu pełnej skuteczności hamowania, są oczyszczanie powierzchni tarczy z zanieczyszczeń powstałych w wyniku oddziaływania materiału ciernego oraz odprowadzanie gazów. Z drugiej strony nacięcia przyspieszają zużycie klocka hamulcowego.

Jeśli chodzi o nawiercenia, również w pewnym stopniu odprowadzają one gazy i zanieczyszczenia, głównie jednak poprawiają chłodzenie tarczy.

– Dobierając klocki hamulcowe do tarczy nacinanej, a czasem także nawiercanej, powinniśmy pamiętać, aby były zgodne z zaleceniami producenta układu hamulcowego. Informację na ten temat możemy znaleźć w firmowych katalogach, które opisują specyfikacje poszczególnych elementów oraz to, do jakich aut poszczególne klocki są przeznaczone. Najważniejszym kryterium doboru tak naprawdę jest materiał cierny klocka, który różni się w zależności od masy, mocy i przeznaczenia pojazdu. Renomowani producenci testują połączenie konkretnego klocka i tarczy w najróżniejszych warunkach, dzięki czemu możemy mieć pewność, że będą one optymalnie spełniać swoje funkcje. W kontekście układu hamulcowego warto także pamiętać, że jest on tak skuteczny, jak najsłabszy jego element. Z tego względu, oprócz tarcz i klocków bardzo ważna jest regularna kontrola stanu przewodów hamulcowych oraz stosowanie płynu wysokiej jakości – tłumaczy Wojciech Sokołowski z oddziału TMD Friction Services w Polsce.

Tarcze nacinane i nawiercane wykonuje się z wysokowęglowej stali, bardzo stabilnej temperaturowo. Mają one dzięki temu mniejszą tendencję do krzywienia się, co w przypadku tanich „tuningowych” zamienników nie należy do rzadkości.

– Wybierając klocki do tarczy nacinanej i nawiercanej bardzo ważne jest zastosowanie produktów wysokiej klasy, które stworzą odpowiednie połączenie. W przypadku klocków marki Textar dostarczanych przez firm TMD Friction mamy pewność, że są to elementy najwyższej jakości, wytworzone zgodnie z technologią OE. Warto więc po nie sięgać, bo skuteczność hamowania bezpośrednio wpływa na nasze bezpieczeństwo – podsumowuje Wojciech Sokołowski.

Zostaw Komentarz