Kłopoty z resetem po wymianie klocków
W samochodach BMW po właściwie wydawałoby się przeprowadzonej wymianie klocków hamulcowych można napotkać problem z resetem ostrzeżenia o zużyciu okładzin ciernych. Kłopot ten nie dotyczy jednak użytkowników oprogramowania TEXA IDC4 Car Plus.
Producenci samochodów, tak osobowych jak i ciężarowych, prześcigają się w wymyślaniu systemów, które mają ułatwić korzystanie z auta. Tworzone są przy tym nie tylko systemy „uprzyjemniające” jazdę (nawigacja, systemy audio, elektronicznie sterowana klimatyzacją), ale i „dbające” o pojazd. W wielu nowych samochodach na głównym wyświetlaczu pojawiają się więc informacje o poziomie oleju, ciśnieniu w ogumieniu, dystansie pozostałym do przeglądu samochodu itp. Bodaj najwięcej takich wiadomości przekazywanych jest kierowcom ciężarówek marki MAN lub Mercedes. W pojazdach tych monitorowane jest bowiem również stan filtra powietrza, układu chłodzenia, oleju w skrzyni biegów, oleju w mechanizmie różnicowym itp.
W autach osobowych ów system serwisowania z reguły nie jest tak rozbudowany, niemniej i tu można znaleźć ciekawe przypadki. Przykładem mogą być samochody BMW serii 1 (E87), serii 3 (E90) oraz serii 5 (E60). Mają one chyba najbardziej rozwinięty system serwisowania w autach osobowych, a jednym z elementów które podlegają w nich kontroli są okładziny hamulcowe.
Wspominamy o systemie nadzorującym stan okładzin nie bez przyczyny, gdyż właśnie ze względu na jego obecność, prosta z pozoru operacja jaką jest wymiana klocków hamulcowych musi zostać przeprowadzona dokładnie tak, jak przewidział to producent samochodu. W przeciwnym razie może nie zakończyć się sukcesem, albowiem istnieje duże ryzyko, że nie będzie można przeprowadzić procedury resetowania. Taki właśnie problem spotyka wielu użytkowników BMW serii 1 (E87), którzy próbują samemu wymienić przednie klocki hamulcowe, albo zlecają tę operację mechanikom nie dysponującym odpowiednia wiedzą lub sprzętem.
Kłopotów tych nie powinni mieć pracownicy warsztatów mogący korzystać z oprogramowanie TEXA IDC4 Car Plus dostępnego między innymi na urządzeniu Axone 4 z interfejsem Nawigator Nano. Sięgając po biuletyn informacyjny dostępny w IDC4 Car (dla użytkowników z aktywnym pakietem Tex@info) mogą bowiem dokładnie dowiedzieć się jak procedura wymiany klocków powinna przebiegać i na co należy zwrócić uwagę. Przeczytają tu m.in.: „Aby zresetować ostrzeżenie o zużyciu klocków hamulcowych należy wymienić wskaźnik ostrzeżeń, nawet gdy na pierwszy rzut oka znajduje się być w dobrym stanie”. Jeśli uwzględnią te wskazówkę, po wymianie klocków już bez problemu przeprowadzą procedurę resetowania, czy to manualnie czy korzystając z oprogramowania IDC4 Car z wykorzystaniem autodiagnostyki: „Resetowanie hamulca przedniego”.
Niewykluczone, że w nieodległej już przyszłości wszystkie auta osobowe zostaną wyposażone w systemy, które podobnie jak w pojazdach ciężarowych będą monitorowały zużycie poszczególnych podzespołów. I to nie tylko związanych z silnikiem, ale i hamulcami, klimatyzacją, skrzynią biegów itp. Dzięki tym rozwiązaniom użytkownicy samochodów będą bardziej świadomi konieczności wykonywania obsługi pojazdu.
Z drugiej strony mechanicy będą z kolei musieli dokładnie wiedzieć, jak czynności te wykonać, aby zakończyły się sukcesem. Jak pokazuje opisany przykład, z pomocą mogą im tu przyjść narzędzia diagnostyczne.
Nikt nie rodzi się alfą i omegą, nikt nie wie wszystkiego. Dlatego tak ważne jest, by mieć dostęp do możliwie największego zasobu informacji (np. IDC4) i móc z niego w każdej chwili skorzystać.
Na podstawie materiałów firmy TEXA
Niedługo dojdzie do tego, że aby wykasować jakąś inspekcje trzeba będzie odtańczysz specjalny taniec mechanika wypowiadając przy tym zaklęcie. Skoro systemy sa takie “inteligentne” to same powinny wiedzieć, że dana część została wymiwniona;)
Te monitorowanie jest do kitu… w ogóle nie uwzględnia techniki jazdy, a błędy komputera trudno wykasować bez wymiany czujników (bmw e91). Ja od momentu ostrzeżenia 0 km i lampki awaria hamulca jeżdżę jeszcze ok. 3 lata. Hamowanie na silniku i eco driving bardzo wypaczają wyniki. Każdy współczesny zegar powinien mieć opcję: wyłącz wszelkie komunikaty – tak się jeździło 30 lat temu i świat się nie walił – takie jest moje zdanie.