Kodowanie kluczyków i wymiana baterii

10 sty 2022

Kolejny odcinek z cyklu porad przygotowanych przez specjalistów firmy Hella, a pochodzących z biuletynu Hella Tech World, poświęcony jest kodowaniu bezprzewodowego kluczyka samochodowego.

Nowoczesne systemy dostępu do pojazdów składają się z dopasowanych do siebie indywidualnie kluczyków bezprzewodowych i odbiorników. Sygnały pilota są odbierane i analizowane przez sterownik w systemie funkcji komfortowych pojazdu w celu autoryzacji dostępu i rozruchu. Pozytywna identyfikacja umożliwia dostęp do pojazdu i otwarcie drzwi. Poniżej przedstawiamy jako przykład 3-przyciskowy pilot bezprzewodowy (składany) stosowany w samochodach marki Skoda, Volkswagen i Seat. Za pomocą tego kluczyka można otwierać i zamykać pojazd zarówno mechanicznie jak i bezprzewodowo.

Budowa i sposób działania

Opisywany tu kluczyk zapłonowy składa się z dolnej części ( z przegubowo osadzonym, składanym grotem i ukrytym we wnętrzu transponderem immobilizera), nazywanej niekiedy bródką, i pilota ( czyli nadajnika sygnału bezprzewodowego). Pojazd można otworzyć mechanicznie korzystając z grotu kluczyka włożonego w zamek drzwi i uruchomić przekręcając kluczyk w stacyjce. Znajdujący się we wnętrzu bródki transponder jest potrzebny do wyłączania immobilizera przed uruchomieniem silnika.

Pilot, zwany także nadajnikiem sygnału bezprzewodowego, służy do odblokowywania i blokowania drzwi pojazdu za pomocą zamka centralnego.

Budowa i działanie pilota mogą być różne w zależności od modelu pojazdu lub kraju homologacji. Dla przykładu w pojazdach europejskich używa się zazwyczaj nadajników sygnałów bezprzewodowych o częstotliwości 433 MHz lub 434 MHz. Na rynku amerykańskim lub azjatyckim częstotliwość ta wynosi 315 MHz.

Umieszczony z boku opisywanego kluczyka czerwony przycisk alarmowy jest elementem opcjonalnym lub standardowym, w zależności od kraju sprzedaży pojazdu. Po naciśnięciu tego przycisku w pojeździe aktywuje się alarm dźwiękowy i optyczny, który może być pomocny w sytuacji awaryjnej lub przy szukaniu pojazdu na dużych parkingach.

Wymiana baterii w kluczyku

1.      Odłącz dolną część kluczyka od nadajnika sygnału bezprzewodowego. W tym celu wsuń wkrętak w szczelinę między dwiema częściami kluczyka i podważ.

2.      Otwórz obudowę pilota bezprzewodowego. W tym celu włóż grot kluczyka między dolną i górną część obudowy pilota i podważ.

3. Wyjmij baterię z dolnej części obudowy pilota. Włóż nową baterię, zachowaj biegunowość. Ponownie zmontuj kluczyk w odwrotnej kolejności kroków.

Uwaga: Przy wkładaniu baterii nie należy dotykać palcami jednocześnie obu biegunów. Może to spowodować zwarcie wskutek obecności wilgoci i grozi znacznym skróceniem żywotności baterii. Zaleca się użyć plastikowej pęsety lub jednorazowej rękawiczki. 

Kodowanie kluczyków samochodowych lub pilotów

1.  Odłącz bródkę od nadajnika sygnału bezprzewodowego w jednym z kluczyków. W tym celu, w pokazany już sposób, wsuń wkrętak w szczelinę między dwiema częściami kluczyka i podważ.
Wprowadź dane pojazdu do testera diagnostycznego.
Podłącz tester diagnostyczny do interfejsu komunikacyjnego w pojeździe.

2. Włóż część kluczyka z grotem do stacyjki i włącz zapłon. Następnie zamknij drzwi kierowcy z otwartym oknem.

3. Wybierz w testerze diagnostycznym funkcję „Kodowanie – Programowanie pilota bezprzewodowego” i postępuj zgodnie z dalszymi instrukcjami pojawiającymi się na ekranie.

Wprowadź liczbę wszystkich pilotów, które mają zostać zaadaptowane, a następnie potwierdź.

Potwierdź nadpisanie danych sterowników.

Komunikat testera diagnostycznego opisujący dalszą procedurę adaptacji pilotów.

4. W ciągu 15 sekund od pojawienia się komunikatu należy nacisnąć przycisk odblokowujący po kolei na każdym adaptowanym pilocie.

Rozpoznanie sygnału i adaptacja odpowiedniego pilota są potwierdzane krótkim zaświeceniem kierunkowskazów.

5. Po aktywacji wszystkich pilotów należy potwierdzić wprowadzone dane w testerze diagnostycznym. Jeśli wszystkie dane zostały poprawnie wprowadzone, jest to potwierdzane przez tester diagnostyczny.
Po zakończeniu programowania należy skompletować kluczyki pojazdu i skontrolować działanie wszystkich funkcji przycisków pilota.

Pamietaj!
Przed uruchomieniem nowy pilot musi zostać zaadaptowany do zamka centralnego pojazdu. Przy zamawianiu nowego pilota należy koniecznie zwracać uwagę na jego formę konstrukcyjną, liczbę przycisków, częstotliwość sygnału i pozycję diody LED. Ponadto na każdym pilocie znajduje się numer identyfikacyjny, którego należy użyć jako odniesienia przy wyszukiwaniu części zamiennej. Pilota nieprawidłowo przyporządkowanego do pojazdu nie da się zaadaptować. Należy zwrócić uwagę na ulotkę dołączoną do opakowania produktu i stosować się do odpowiednich instrukcji naprawczych producenta pojazdu.

Zostaw Komentarz