Kolumnowe, najazdowe, słupowe…

30 gru 2020

Popularne niegdyś w warsztatach samochodowych kanały już dawno ustąpiły miejsca podnośnikom, bo te mechanikom znacznie ułatwiają pracę . O ile oczywiście zostały odpowiednio dobrane. 

              

Podnośniki warsztatowe mają zasadniczą przewagę nad kanałem – pozwalają mechanikowi ustawić pojazd na takiej wysokości by najwygodniej się pracowało i zapewniają dużo lepszy dostęp do podwozia, co w sumie sprawia, że naprawy przeprowadzane są sprawniej. Niestety, w przeciwieństwie do kanałów, wymagają jednak regularnego serwisowania.

W warsztatach samochodowych powszechnie wykorzystywane są podnośniki mechaniczne. Są one przystępne cenowo i charakteryzują się dużym udźwigiem. Wybór odpowiedniej konstrukcji zależy w głównej mierze od warunków lokalowych, w których prowadzona jest działalność warsztatowa – mówi Leszek Zegrodnik, dyrektor Działu Współpracy z Warsztatami z Auto Partner S.A. 

Jednym z podstawowych kryteriów przy doborze podnośnika jest dostępność miejsca w przestrzeni warsztatu, a czasem także pod jego podłogą. Właściciel każdego serwisu powinien jednak znaleźć coś dla siebie, bo na rynku dostępnych jest wiele modeli, które różnią się technologią napędu, przeznaczeniem do konkretnego rodzaju działalności, ceną itp.    

– Naszym klientom oferujemy możliwość zakupu każdego rodzaju podnośnika. Służymy też fachowym doradztwem w kwestii wyboru optymalnego rozwiązania – dodaje Leszek Zegrodnik. Konsultacje takie mogą się przydać, bo każdy typ podnośnika ma swoje mocniejsze i słabsze strony.

Podnośniki jednokolumnowe – mają ograniczony udźwig, najbardziej popularny na naszym rynku podnośnik tego typu jest w stanie podnieść 2,5 t. Wykorzystywane są przy obsłudze pojazdów osobowych i ewentualnie lekkich pojazdów dostawczych. Ze względu na swoje małe gabaryty i łatwość montażu, często znajdują zastosowanie w warsztatach wulkanizacyjnych, a także w niektórych warsztatach lakierniczych czy blacharsko-lakierniczych.

Podnośniki dwukolumnowe – najczęściej spotykane w serwisach samochodowych, bo cechują się większym udźwigiem i większą stabilnością niż jednokolumnowe. Dzięki rozchylanym i wysuwanym ramionom pozwalają podnosić pojazdy o dowolnie praktycznie rozstawionych punktach podparcia. Nadają się do pojazdów o małym prześwicie. Nie są rekomendowane jako urządzenie służące do obsługi diagnostycznej samochodów.

Zalety podnośników
kolumnowych

Wady podnośników
kolumnowych

  • szeroka dostępność,
  • niewysoka cena,
  • nieskomplikowana obsługa serwisowa napędów,
  • łatwość montażu,
  • łatwość użytkowania,
  • trwałość,
  • niskie koszty eksploatacji w przypadku zastosowania napędu elektrohydraulicznego.
  • wpływ czynników zewnętrznych na prawidłowe działanie (konieczność zachowania czystości w najbliższym otoczeniu dla poprawnego działania),
  • różne zasady eksploatacji i serwisu w zależności od wyboru napędu służącego do podnoszenia pojazdu.

Podnośniki najazdowe – najpopularniejszym ich rodzajem są czterokolumnowe. Pojazd unoszony jest na kołach stojących na płytach najazdowych, które można przesuwać, dzięki czemu istnieje możliwość dostosowaniach ich odległości do rozstawu kół samochodu. Podnośniki te występują w dwóch zasadniczych wersjach – obsługowej oraz diagnostycznej, lecz stosuje się tu również inne podziały, np. wynikające z wyposażenia w dodatkowe podnośniki międzyosiowe, które zlokalizowane są w centralnej części podnośnika czterokolumnowego. Popularnym rodzajem podnośników tego typu są również takie, w których konstrukcja mechaniczna odpowiadająca za unoszenie pojazdu oparta jest na mechanizmie nożycowym.

Zalety podnośników
najazdowych

Wady podnośników
najazdowych

  • łatwość obsługi,
  • łatwość montażu,
  • oszczędność miejsca w warsztacie,
  • wielofunkcyjność w porównaniu z podnośnikiem kolumnowym.
  • znaczny koszt zakupu,
  • konieczność zachowania czystości przy elementach ruchomych płyt najazdowych i mechanizmów elektrohydraulicznych,
  • podatność na uszkodzenia elementów mechanicznych podczas wjeżdżania pojazdami.

 Podnośniki słupowe – najbardziej zaawansowane technicznie, przez co stosunkowo drogie w porównaniu do pozostałych rozwiązań. Do ich zalet należy zaliczyć możliwość zastosowania zarówno ramion do podnoszenia pojazdu, jak i ruchomych płyt najazdowych.

 

 

 

Zostaw Komentarz