Kompleksowa wymiana korzystna dla kierowcy i warsztatu

23 gru 2021

Właściciele samochodów zazwyczaj starają się minimalizować koszty eksploatacji, natomiast warsztaty szukają sposobów na zwiększenie zysków z prowadzonej działalności. Eksperci z BILSTEIN Academy przekonują na przykładzie amortyzatorów, że oba cele można pogodzić.

 

Amortyzatory są jednymi z najbardziej obciążonych elementów samochodu. Mimo że ich konstrukcja przewiduje intensywną eksploatację, to styl jazdy kierowcy i sposób użytkowania mogą przyczynić się do szybszego zużycia. Pod uwagę należy wziąć jeszcze jeden czynnik wpływający na koszty związane z obsługą – pozorna oszczędność polegająca na wymianie wyłącznie amortyzatorów często prowadzi do kosztów, które trzeba ponieść w związku z koniecznością przeprowadzenia ponownej naprawy – ostrzegają eksperci z BILSTEIN Academy. Dodatkowo zaniechanie kompleksowego serwisowania zawieszenia może doprowadzić w konsekwencji do nieporozumień na linii kierowca – warsztat. Warto więc wytłumaczyć użytkownikowi zasadność wykonania rozszerzonej usługi i płynące z niej korzyści.

Marka BILSTEIN ma w swojej ofercie serię B1, na którą składają się zestawy montażowe zawierające górne mocowanie, elementy ochronne oraz odboje. Te części również są obciążone i ulegają zużyciu podczas eksploatacji. Dlatego stan techniczny każdej z nich powinien być dokładnie zweryfikowany, a po stwierdzeniu uszkodzenia, część powinna być bezwzględnie wymieniona. Zaniechanie wymiany doprowadzi do szybkiego zużycia niedawno zamontowanego nowego amortyzatora.

Najczęstszym przypadkiem źle pojętej oszczędności jest nie zakładanie nowej gumowej osłony na tłoczysko amortyzatora. Jej zniszczenie, nie mówiąc już o braku, naraża metalową konstrukcję na uszkodzenia podrywanymi kamieniami, działaniem wody czy osadzeniem się piasku. W konsekwencji dochodzi do mikropęknięć powierzchni tłoczyska, przetarcia uszczelek i wycieków oleju. Spada też ciśnienie gazu, a tym samym amortyzator traci – z reguły powoli, a więc nieodczuwalnie dla użytkownika – swoje właściwości. Co więcej, jego nieprawidłowa praca obciąża pozostałe podzespoły samochodu, a więc ponowna naprawa obejmuje zazwyczaj większy zakres.

Eksperci z BILSTEIN Academy zwracają przy tym uwagę, że w ogólnym rozrachunku kompleksowa wymiana jest finansowo opłacalna. Powracający do warsztatu kierowca, który po jakimś czasie odczuje nieprawidłowości w pracy zawieszenia i tak poniesie koszty wyjęcia i założenia amortyzatora tylko po to, aby teraz zamontować np. nowy odbój.

Argument, że z punktu widzenia serwisu dwa zlecenia są bardziej opłacalne niż jedno, jest nie do przyjęcia. W dłuższej perspektywie właściciel auta może nabrać wątpliwości co do rzetelności mechanika i będzie chciał poszukać innego miejsca do serwisowania swojego samochodu. Również brak rekomendacji wykonania kompleksowej wymiany amortyzatorów – z elementami dodatkowymi – nie świadczy dobrze o kompetencjach warsztatu.

 

Zostaw Komentarz