Kontrola klocków hamulcowych

12 maj 2022

Stan hamulców tarczowych należy kontrolować co 15 tys. km, a jeśli samochód wykonuje małe przebiegi zaleca się to czynić raz do roku, gdyż z zewnątrz trudno dokładnie sprawdzić stan klocków, tarcz i zacisków, zaś ewentualne objawy zużycia (akustyczne, eksploatacyjne) nie zawsze są wyraźne i jednoznaczne.

Gdy w samochodzie znajduje się większa liczba pasażerów i bagażu, hamulce muszą być absolutnie sprawne, aby bezpiecznie zatrzymać auto. Dlatego eksperci firmy Steinhof zalecają, aby skrupulatnie trzymać się terminów kontroli hamulców przewidzianych dla każdego samochodu.

Do oceny stanu hamulców nie wystarczy jednak, wbrew temu co sądzi wielu kierowców i część mechaników, tylko kontrola wzrokowa. Nawet jeśli felgi są wyjątkowo „ażurowe”, nie sposób tak sprawdzić stanu „wewnętrznych” klocków. Można to uczynić dopiero po ich demontażu.

A zatem podczas okresowej kontroli hamulców tarczowych należy obowiązkowo zdjąć koła i zdemontować klocki. Tylko w taki sposób można prawidłowo ocenić stan poszczególnych elementów, a także upewnić się, że zacisk nie blokuje się i nie jest zapieczony.

Objawami, które kwalifikują klocki do wymiany są:

  • Zużycie warstwy ciernej. Jest to oczywiste i nie wymaga komentarza.
  • Ponadnormatywne zużycie tylko jednego klocka. Zwykle wskazuje na awarię jednego z zacisków (zapieczenie, zabrudzenie). Należy usunąć usterkę i założyć nowy komplet klocków.
  • Popękana warstwa cierna na jednym lub kilku klockach. Przyczyn takiego stanu może być wiele – najczęstszą jest przeciążenia termiczne. Zdarza się jednak, że klocki pękają z powodów mechanicznych, gdy między nie a tarcze dostaną się jakieś zanieczyszczenia.
  • Odbarwienia warstwy ciernej. Wskazują na oddziaływanie wysokich temperatur. Istnieje ryzyko, że wkrótce warstwa cierna może się pokruszyć.
  • Odklejanie się warstwy ciernej od płytki. To bardzo rzadkie zjawisko, ponieważ współczesne klocki są projektowane tak, aby połączenie było wytrzymalsze niż sama warstwa, ale jeśli mimo wszystko się tak zdarzy – klocki oczywiście nadają się do wymiany.
  • Korozja płytek i uszkodzenie warstw przeciwwibracyjnych. Druga strona klocka także jest ważna. Jej zużycie kwalifikuje klocki do wymiany.

Dodać tu jeszcze należy, że nawet dobre klocki należy wymienić na nowe, gdy wymieniane są tarcze. Na ogół w okresie eksploatacji jednego kompletu tarcz zużywa się dwa komplety klocków. Ale przy montażu nowych tarcz niezbędne jest także założenie nowych klocków.

Przed montażem nowych klocków lub starych po przeglądzie należy dokładnie oczyścić zacisk i wszystkie elementy z nim współpracujące. Klocki mają trafić na swoje gniazda bez większego oporu, a ich powierzchnia przylegania do tarcz powinna być prawidłowa (nie mogą odstawać na brzegach).

Po założeniu klocka nie wolno zapominać o prawidłowym montażu elementów sprężystych, jeśli takie są przewidziane. Przed opuszczeniem stanowiska warsztatowego należy kilkakrotnie nacisnąć pedał hamulca, aby klocki dosunęły się do tarczy.

Steinhof przypomina
✔ Klocki hamulcowe dobrej klasy wytrzymują wysokie temperatury i obciążenia, a po przegrzaniu i tak umożliwiają wyhamowanie auta.
✔ Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że przegrzaniu hamulców bardzo często towarzyszą uszkodzenia niektórych elementów zawieszenia znajdujących się blisko tarczy i klocków. Najbardziej obciążone są uszczelki zacisku hamulcowego, łożyska, z których potrafi wytopić się smar, a także osłony przegubów (przy skrajnych obciążeniach mogą popękać).

Zostaw Komentarz