KYB Actimatic Damper System do motocykli

02 mar 2021

KYB to nie tylko znany wytwórca elementów zawieszenia samochodowego. Specjalizuje się również w zawieszeniach do motocykli, a jego nowo wprowadzonym do produkcji rozwiązaniem w tej dziedzinie jest KYB Actimatic Damper System.

KADS, czyli KYB Actimatic Damper System, to elektronicznie sterowany, półaktywny układ zawieszenia przeznaczony do motocykli, który integruje technologię regulacji siły tłumienia z technologią hydrauliczną. Jako pierwsza w układ ten zostanie wyposażona najnowsza wersja motocykla Yamaha Tracer 9 GT, a ma on jej zapewnić zarówno sportowe osiągi, jak i wygodne prowadzenie.

W pełni regulowane elektronicznie zawieszenie przednie i tylne jest zarządzane przez sześcioosiową jednostkę pomiaru bezwładności (IMU) i jednostkę sterującą silnika (ECU). Jednostka sterująca zawieszeniem (SCU) oblicza optymalne ustawienia tłumienia, które jest natychmiast regulowane za pomocą specjalnego zaworu elektromagnetycznego, aby zapewnić płynne i bezpieczne prowadzenie motocykla, niezależnie od obciążenia lub warunków jazdy. Tryb ustawia się za pomocą interfejsu na wyświetlaczu TFT.

Zaproponowany przez KYB układ zawieszenia generuje stałą siłę tłumienia, nawet gdy tłok amortyzatora porusza się wolniej. Przyczynia się to do odpowiedniego ustawienia motocykla podczas ruszania z miejsca, a także stabilizuje ustawienie podwozia podczas  przyspieszania, hamowania oraz pokonywania zakrętów. Elektronicznie sterowany system kontroluje tłumienie odbicia i kompresji przedniego widelca oraz tłumienie odbicia w tylnym amortyzatorze. W efekcie zawieszenie oferuje znacznie szerszy zakres siły tłumienia niż konwencjonalne rozwiązanie i jest w stanie natychmiast reagować na zmieniające się warunki drogowe, aby zapewnić optymalne właściwości jezdne.

 

 

Zostaw Komentarz