KYB – firma o stuletniej historii

19 lis 2019

Sto lat temu, w listopadzie 1919 roku, rozpoczęła się historia firmy KYB. To wtedy Shiro Kayaba, założyciel firmy, otworzył swój pierwszy zakład.

Zanim Shiro Kayaba otworzył swój pierwszy zakład, studiował na Wydziale Nauk Ścisłych i Inżynierii renomowanego Uniwersytu Waseda w Tokio. Szybko jednak się rozczarował się studiami i zaczął poświęcać znacznie więcej czasu na własne badania. Widać ich wyniki były na tyle ciekawe, że zapewnił sobie finansowanie od pewnego biznesmena, który często pomagał obiecującym studentom Uniwersytetu Waseda. Mając fundusze 19 listopada 1919 roku 21-letni wówczas Kayaba otworzył centrum badawczo-rozwojowe techniki hydraulicznej, zatrudniając 30 pracowników.

Centrum badawcze i sam Kayaba szybko zwróciły uwagę japońskiej marynarki wojennej, która zaproponowała mu pracę. Odrzucił jednak tę propozycję, woląc prowadzić swe laboratorium. Działało ono do trzęsienia ziemi w Kanto w 1923 roku. Wstrząsy o sile 7,9 stopnia spowodowały śmierć ponad 140 000 osób, a ponieważ nastąpiły w porze obiadowej, kiedy ludzie przygotowywali posiłki, cały region objęły pożary. Spaliło się wtedy, i to doszczętnie, również laboratorium.

Kayaba uznał, że w tej sytuacji najlepszym dla niego wyborem będzie praca dla japońskiej marynarki wojennej. Jego wiedza i doświadczenie pozwoliły opracować mu zdalnie sterowane hydrauliczne urządzenia do lądowania i startu na lotniskowcach, jak również układy hydrauliczne do podwozi samolotów zmniejszające siłę uderzenia podczas lądowania.

W marcu 1930 r. Kayabę odwiedził brytyjski inżynier proszący o pomoc w rozstrzygnięciu sporu, jaki miał z japońskim urzędem patentowym w sprawie hydraulicznego podwozia samolotu, które zaprojektował. Po obejrzeniu konstrukcji Kayaby brytyjski inżynier porzucił swój własny projekt, zaczął natomiast propagować podwozie Kayaby. Zamówienia spływały z całego świata, co w połączeniu z kolejnym wynalazkiem Kayaby, umożliwiającym start samolotów z krótkich pasów startowych w górzystym terenie Japonii, dało Kayabie wystarczające fundusze, aby podziękować marynarce wojennej za pracę i w 1935 roku założyć Kayaba Manufacturing Co., zakład produkcyjny znany obecnie jako KYB.

Słowa Shiro Kayaby: „Nic nigdy nie jest kompletne, unikatowa zdolność ludzkości do osiągania postępu tkwi w ciągłym poszukiwaniu wyższego poziomu doskonałości, który służy za podstawę dla rozwoju firmy i społeczeństwa” pozostają aktualne także dzisiaj i znajdują odbicie w procesie rozwoju i produkcji KYB.

 

 

 

 

 

 

 

 

Zostaw Komentarz