Ładowarka NOCO na lato i zimę

23 sie 2021

Nie tylko zimą, ale także i latem zmiana temperatury otoczenia wpływa na sprawność akumulatora samochodu. Już w temperaturze 20 stopni może nasilić się proces samorozładowania, który z każdą kolejną kreską na termometrze przyspiesza, co przy dłuższym postoju w nasłonecznionym miejscu prowadzi do degradacji baterii. W komorze silnika stojącego na słońcu samochodu robi się bowiem gorąco jak w rozgrzanym piekarniku.

 

Nie zawsze przyspieszone samorozładowanie akumulatora spowodowane wysoką temperaturą otoczenia oznacza natychmiastowy problem z rozruchem, ale może doprowadzi do niego w nadchodzącym okresie jesienno-zimowym. Szczególnie w pojazdach, które poza wakacyjnymi wyjazdami, na co dzień używane będą na krótkich dystansach i mają dodatkowych „pożeraczy” prądu w postaci coraz liczniejszej elektroniki – od systemów wspierających kierowcę, poprzez układ start/stop po multimedia. Także regularnie wykorzystywanych portów USB, stacji do bezprzewodowego ładowania smartfonów, kamerek rejestrujących sytuację na drodze itp.

Do sprawdzenia stanu baterii wystarczy zwykły miernik napięcia, który za kilka złotych można kupić w każdym markecie budowlanym. Nominalne w samochodach osobowych napięcie wynosi nawet 14,4V, ale przy uruchomionym silniku i włączonych światłach maleje do 12,5V. Spadek poniżej tej wartości jest już sygnałem do natychmiastowego działania. Z pomocą przychodzi tu firma NOCO, oferująca pełną gamę ładowarek serii Genius, które przydają się zarówno w warsztacie jak i w garażu.

Główną cechą urządzeń z serii Genius jest możliwość ładowania baterii 6V i 12V, w tym litowych. Poza modelem NOCO Genius 2D, pozostałe mają zdolność oceny sprawności i aktywowania trybu autonaprawy, czyli odsiarczania. Przy ich pomocy mamy więc dużą szansę odratowania akumulatora rozładowanego do zera. I co ważne dla użytkownika – wbudowana elektronika automatycznie nadzoruje cały proces i jest odporna na spadki napięcia w sieci 230V. Dodatkowe układy chronią przed iskrzeniem bądź odwrotnym podłączeniem zacisków do biegunów akumulatora – mówi Sławomir Gosławski z NOCO.

Ładowarki NOCO z serii Genius można wykorzystać także do podłączenia akumulatorów skuterów, motorowerów, motocykli, quadów, sprzętu ogrodowego czy łodzi.

 

Zostaw Komentarz