Lato i płyn do chłodnic

26 cze 2023

Lato, ze względu na upały, to trudny czas dla samochodowego układu chłodzenia. Na co zatem należy w nim zwrócić uwagę, kiedy podjąć decyzję o wymianie płynu, jaki wybrać i co zrobić przy jego utracie podczas wyjazdu? – radzą eksperci firmy Shell.

 

Układ chłodzenia silnika samochodu pełni swoją rolę bez względu na porę roku, dlatego niezwykle ważne jest stosowanie odpowiedniej jakości płynu chłodniczego. W okresie zimowym powinien on odznaczać się niską podatnością na zamarzanie, latem – wyższą temperaturą wrzenia. Stabilne parametry w pełnym spektrum zapewni na przykład Shell Coolant.

Ważna jest również systematyczna wymiana płynu chłodniczego. Przyjęto dla niego interwał trzech lat lub przebieg pojazdu w granicach 100-200 tysięcy kilometrów.

Objawy zużycia płynu chłodniczego

Nie zwalnia to jednak kierowcy z przeprowadzania systematycznej, co najmniej dwa razy w roku, kontroli. Wystarczy podnieść maskę – najlepiej zimnego – silnika i spojrzeć do zbiorniczka wyrównawczego. Pierwotny kolor znajdującego się w nim płynu chłodniczego w trakcie eksploatacji może się zmienić, znacznie ważniejsza jest konsystencja. Niejednolita, z widocznymi zanieczyszczeniami i osadami, świadczy o zużyciu, co przekłada się na utratę optymalnych właściwości.

Drugim punktem kontroli jest sprawdzenie ilości płynu. Służą do tego znaki umieszczone na zbiorniczku wyrównawczym. Prawidłowe wskazanie powinno znaleźć się pomiędzy minimum a maksimum. Przekroczenie tych wartości oznaczać może utratę któregoś z kluczowych parametrów, na przykład temperatury wrzenia. Spadek poziomu to z kolei najczęściej znak że doszło do wycieku, np. spowodowanego uszkodzeniem któregoś z przewodów czy chłodnicy.

Dodać w tym miejscu  warto, że na rynku dostępne sa niedrogie refraktometry, które precyzyjnie określają tempertuarę pracy płynu. Takie urządzenie powinno też być dostępne w każdym warsztacie.

Jaki rodzaj płynu do chłodnicy wybrać?

Gdy płyn jest zanieczyszczony lub ma zbyt wysoką temperaturę zamarzania bądź zbyt niską wrzenia, trzeba go wymienić na nowy. Na rynku płyny do chłodnic dostępne są w dwóch postaciach: gotowej do użycia oraz koncentratu. Proporcje rozcieńczania – co ważne, wodę demineralizowaną lub destylowaną – powinny być umieszczone na etykiecie opakowania. Niektórzy producenci uzależniają to od temperatury otoczenia, w jakim samochód jest eksploatowany. Ma to największe znaczenie w przypadku zimy, bo niewłaściwe stężenie może skutkować zamarznięciem płynu w układzie i poważną awarią. W okresie letnim nie będzie aż tak istotne.

O wyborze konkretnego płynu może też decydować rodzaj materiału, z którego wykonano chłodnicę. Najczęściej jest to miedź lub aluminium. Dlatego należy sprawdzić, jaki typ płynu chłodniczego należy użyć. Nie zawsze dobór według koloru płynu jest dobrym rozwiązaniem. Ważne jest również spełnienie norm i standardów stawianych przez producentów samochodów, które opisane są na etykiecie.

Wymianę płynu chłodniczego na nowy powinno poprzedzić płukanie układu. Prewencyjnie warto też zastosować środek uszczelniający.

Dlaczego Shell Coolant?

Shell oferuje uniwersalne płyny do wszystkich rodzajów chłodnic montowanych w samochodach osobowych. Dostępne są zarówno w postaci gotowej do użytku (RTU), jak koncentratu (kompatybilny z twardą wodą do 500 ppm) w detalicznych opakowaniach jedno- i czterolitrowych. Podstawowy wybór sprowadza się do płynu Shell Coolant typu 774C (typ G11) lub typu longlife 774 D-F (typ G12,G12+). Co je wyróżnia?

Właściwości płynu do chłodnic, podobnie jak oleju silnikowego, opierają się na zastosowanej bazie i dodatkach. Wykorzystujemy do tego nasze wieloletnie doświadczenia zbierane w laboratoriach, testach, sportach motorowych czy codziennej eksploatacji na drogach całego świata. Dlatego produkty Shell Coolant przewyższają standardowe normy branżowe. Nasze płyny opracowaliśmy na glikolu monoetylowym z dodatkiem kwasów organicznych OAT – Shell Coolant LongLife, wykluczając jednocześnie ze składu azotany, aminy, krzemiany czy fosforany. Ma to przełożenie na efektywność ochrony termicznej jednostki napędowej i zabezpieczenie elementów układu przed zużyciem, odkładaniem się kamienia czy zanieczyszczeń. Potwierdzeniem tych właściwości jest długa lista spełnienia norm i wymogów producentów samochodów. W ofercie mamy również płyny do starszych pojazdów, w których jest wymagany inny skład dodatków  – mówi Cezary Wyszecki, doradca techniczny w dziale sprzedaży dystrybucyjnej środków smarnych Shell Polska.

Ubytek płynu w trasie

Dostępne na rynku płyny do chłodnic z reguły można ze sobą mieszać. W przypadku konieczności tzw. dolewki, a więc sytuacji doraźnej, nie trzeba szukać tego samego produktu. Płyn uzupełniamy poprzez zbiorniczek wyrównawczy, którego korek można odkręcić wyłącznie przy zimnym silniku (układy chłodzenia są nadciśnieniowe i w przypadku otwarcia zbiorniczka z gorącym płynem występuje duże ryzyko poparzenia). Alternatywą – w okresie letnim – jest dolanie wody, ale to rozwiązanie zalecane w ostateczności. Po powrocie do domu należy przeprowadzić wymianę płynu na nowy.

Zostaw Komentarz