Lemförder rozszerza ofertę

30 paź 2018

Systematycznie powiększa się oferta części marki Lemförder. Coraz większą popularnością cieszą się także szkolenia techniczne oraz kanały informacyjne ZF Aftermarket, gdzie znaleźć można informacje techniczne oraz porady montażowe dotyczące zawieszenia i układu kierowniczego.

Oferta produktów Lemförder została poszerzona o kolejne 60 referencji wahaczy poprzecznych do wielu modeli samochodów osobowych z segmentu premium: Range Rover, Land Rover Discovery, Jaguar XF, XJ, S-Type i F-Type. Do końca 2018 roku portfolio produktów zostanie wzbogacone o kolejne 120 pozycji do takich modeli jak m.in.: Tesla Model X, BMW 35-Up, Citroën Jumper czy Alfa Romeo Giulia.

W części z tych samochodów spotkać można niezależne zawieszenie tylnej osi typu multilink składające się z wielu pojedynczych elementów decydujących o jego skuteczności. Każda z części, takich jak wahacze poprzeczne, wahacze podtrzymujące oraz łączniki stabilizatora, pełni ważną funkcję, co sprawia, że diagnostyka i naprawa zawieszenia oraz precyzyjne ustawienie geometrii kół wymaga doświadczenia. Niezbędne jest też zrozumienie zasady działania nowoczesnego zawieszenia kół oraz wzajemnego oddziaływania na siebie jego poszczególnych elementów.

Regularna kontrola zawieszenia

Eksperci firmy ZF Aftermarket, do której należy marka Lemförder, przypominają jednocześnie, że dobrą praktyką jest regularnie przeprowadzana ocena wzrokowa wszystkich części zawieszenia. Zalecają również, by podczas każdej wymiany sprężyn i amortyzatorów wymienione zostały także górne mocowanie łożyskowania kolumny, łożyskowanie amortyzatora, a także odboje lub sprężyny pomocnicze, które znajdują się w dostępnych zestawach montażowych. Części zawieszenia ulegają bowiem ciągłemu zużyciu, niezależnie od stopnia złożoności konstrukcji podwozia.

Niestabilne prowadzenie pojazdu czy też niepokojące dźwięki dochodzące z podwozia wskazują na uszkodzone elementy zawieszenia, takie jak wahacze poprzeczne lub łączniki stabilizatora. Części te (ich przeguby kulowe) we współczesnych samochodach ulegają szybszemu zużyciu ze względu na coraz większą masę aut. Do tego dochodzą wielkie siły pojawiające się podczas wjeżdżania samochodu w dziurę lub na wysoki krawężnik, które mogą zaburzyć geometrię zawieszenia i powodować ściąganie auta.

Zauważyć także należy, że wadliwie działające komponenty zawieszenia są przyczyną zwiększonego zużycia innych jego elementów, a także opon. Prowadzi to do ogólnego pogorszenia właściwości jezdnych samochodu i obniżenia poziomu bezpieczeństwa osób podróżujących pojazdem.

Kontrola osłon gumowych i pierścieni zaciskowych

Podczas każdej kontroli zawieszenia, mechanicy powinni bacznie się przyjrzeć, czy gumowe osłony na przegubach kulowych nie uległy zużyciu, uszkodzeniu, czy nie utraciły szczelności. Jeżeli zanieczyszczenia dostaną się wnętrza przegubu, zniszczą szybko wewnętrzny pierścień z tworzywa sztucznego. Doprowadzi to do uszkodzenia zarówno sworznia kulowego, jak i panewki przegubu, czego efektem będzie powstanie luzu na łączeniu tych elementów. Podobna sytuacja nastąpi również w przypadku, gdy korozja uszkodzi opaskę zaciskową osłony gumowej sworznia i osłona przestanie szczelnie do niego przylegać.

Jeśli chodzi o układ kierowniczy, szczególną uwagę należy zwrócić na jego drążki. Trzeba także kontrolować stopień zużycia i ewentualne uszkodzenia osłon przekładni kierowniczej.

Odpowiednie narzędzia

Do demontażu elementów zawieszenia niezbędne są specjalistyczne narzędzia, takie jak ściągacze przegubów kulowych. W przypadku niektórych pojazdów narzędzia do regulacji są również wykorzystywane do montażu ze względu na występowanie konstrukcji nie wymagającej skręcania. Wiele zawieszeń, w których zastosowano kolumny McPhersona oraz tylne zawieszenia typu multilink (konstrukcji VAG), wymaga użycia specjalnych kluczy imbusowych, ściągaczy sworzni lub zestawów pras.

Edukacja klientów i mechaników

Uszkodzenia elementów zawieszenia i układu kierowniczego przekładają się bezpośrednio na pogorszenie właściwości jezdnych pojazdu, a tym samym na bezpieczeństwo podróżujących nim pasażerów. Obowiązkiem profesjonalnych warsztatów jest więc edukowanie klientów w tym zakresie.

Przy okazji wspomnieć tu można, że poza szeroką gamą elementów zawieszenia i układu kierowniczego marki Lemförder firma ZF Aftermarket proponuje również kompleksowe szkolenia praktyczne dla mechaników, a także informacje techniczne dotyczące produkowanych podzespołów. Dzięki temu pracownicy warsztatów mogą uzyskać szczegółową wiedzę na temat budowy układów w danym modelu pojazdu. Zapewnia to łatwy i skuteczny sposób ustalenia najbardziej skutecznej metody diagnostyki i profesjonalnej naprawy. Informacje na ten temat można również znaleźć na oficjalnych stronach internetowych ZF Aftermarket.

Nowa kampania

Marka Lemförder obecna jest na rynku od ponad siedemdziesięciu lat. Wywodzi się z miejscowości Lemförde, położonej w okolicach Bremy, gdzie nadal prowadzone są badania nad rozwojem i produkcją części. Nowa kampania reklamowa marki skierowana do użytkowników samochodów osobowych i pojazdów użytkowych skupia się nie tylko na pionierskim duchu założycieli, ale także na innowacyjnej sile zespołu Lemförder.

 

 

Zostaw Komentarz