Lepsze filtrowanie to mniejsze spalanie
Regularna wymiana filtrów powietrza i paliwa wpływa na niższe spalanie. Koszty tej operacji są niskie, a przynoszą wymierne korzyści. „Wartością dodaną” jest wydłużenie żywotności silnika.
Wpływ filtrów powietrza i paliwa na pracę silnika jest często bagatelizowany. Jednak np. każdy szanujący się warsztat montujący instalacje gazowe rozpoczyna pracę strojenia silnika właśnie od wymiany filtrów. Nowy filtr powietrza i nowy filtr paliwa są niezbędne dla uzyskania wyjściowych parametrów pracy silnika.
Zapchany filtr powietrza – mniej mocy, wyższe spalanie
Nawet najlepszy filtr powietrza wraz z upływem czasu zapełnia się i powoduje większy opór przepływu, co w konsekwencji skutkuje zmniejszoną ilością tlenu dostarczanego do komór spalania. Oczywiście sterownik silnika monitoruje to w systemie ciągłym i na podstawie odczytu danych zmienia dawkowanie paliwa. Silnik pracuje nadal płynnie, jednak pogarszają się jego osiągi. Może również wzrosnąć zużycie paliwa.
Filtry powietrza dobrych marek są badane pod kątem oporów przepływów i chłonności, aby w całym przewidywanym okresie pracy zapewniać optymalny dopływ powietrza. Dla przykładu filtry powietrza PZL Filters, dzięki zastosowaniu specjalnego rodzaju plisowania, cechują się chłonnością na poziomie 0,3 kg na m². Liczy się przy tym nie tylko jakość warstwy filtracyjnej (PZL bazuje na najlepszych zachodnich materiałach takich jak Ahlstrom, Hollingsworth & Vose, Neenah Gessner), ale także jej wielkość, bo w naturalny sposób przekłada się ona na pojemność filtra. Kluczową rolę odgrywa tutaj liczba plis, czyli mówiąc obrazowo – gęstość „harmonijki” z materiału filtracyjnego. Należy jednak podkreślić, że zawsze przekroczenie zakładanego interwału między wymianami filtra uniemożliwia jego prawidłową pracę.
Zapchany filtr paliwa – cięższa noga kierowcy
Również stan filtra paliwa wpływa na pracę silnika. Filtry PZL Filters wychwytują zanieczyszczenia o średnicy 3-5 µm. Są to głównie zanieczyszczenia stałe, takie jak choćby drobiny rdzy ze zbiornika czy ścier z elementów metalowych. Filtr paliwa musi jednak zatrzymywać także zanieczyszczenia organiczne (parafina, asfalteiny itp.). Niezwykle ważnym wymaganiem jest również zdolność efektywnej separacji wody (powyżej 90%, większość filtrów ma odstojniki).
Skuteczność filtrowania filtrów PZL Filters przekracza 92%. Takie parametry są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania układów wtryskowych.
Jest rzeczą oczywistą, że wraz z zapełnianiem się filtra paliwa spada jego przepustowość i przy pełnym obciążeniu silnika może pojawić się deficyt paliwa, a to z kolei przekłada się na nierównomierną pracę jednostki napędowej, brak mocy i paradoksalnie może powodować wzrost zużycia paliwa, ponieważ kierowca intuicyjnie będzie mocniej naciskał na pedał gazu. Tu również jedynym sposobem na bezproblemową eksploatację jest okresowa wymiana filtra.