Licznikowa gra pozorów

12 Kwi 2017

12 lat temu wprowadzono w Niemczech przepisy, które pod karą wysokiej grzywny zabraniają cofania samochodowych liczników. Tamtejszy automobilklub ADAC sprawdził, jak penalizacja wpłynęła na rzeczywistość. No i wyniki są alarmujące – co trzecie oferowane używane auto ma zmniejszony przebieg.

To co nad Renem budzi zgorszenie, może być u nas odbierane zgoła inaczej. Z badań ADAC wynika przecież, że aż dwie trzecie sprzedawanych w Niemczech używanych pojazdów nie ma „korygowanych” przebiegów. Należy się tu jednak wyjaśnienie – otóż 90% z tej podrasowanej jednej trzeciej to samochody przeznaczone na „eksport” na rynki wschodnie, przede wszystkim zaś do Polski.

Szczerze mówiąc, nie bardzo wiadomo, czemu służy to cofanie liczników. Przecież nikt, kto ma jakie takie rozeznanie, nie odbiera wprost podanego przebiegu sprowadzonego samochodu. Jest to jedynie deklaracja sprzedawcy dotycząca stanu technicznego pojazdu. Krótko mówiąc, mamy tu licznikową grę pozorów, w której wszyscy uczestnicy transakcji odgrywają swoje role.

POWIĄZANE POSTY

Zostaw Komentarz