Linka sprzęgła świeża i mrożona

24 sie 2016

W słynnej komedii Stanisława Barei „Brunet wieczorową porą” jest scena, w której Wiesław Gołas kupuje linkę sprzęgła do Syrenki. Czyni to w zaprzyjaźnionym sklepie mięsnym, a rzeczoną część, prosto z zamrażarki, uroczyście wyciąga kierownik placówki.

Linka1Piszącym te słowa przypomniały się absurdy PRL, kiedy to podczas remanentu piwnicznych złogów natknęli się na fabrycznie nowe części do samochodu Polski Fiat 126p. Kiedyś zostały one okazyjnie kupione, a następnie niczym cenny skarb schowane na wiecznej rzeczy pamiątkę.
Starsi i zaawansowani to wiedzą, ale młodszym należy wyjaśnić, że w latach słusznie i coraz dawniej minionych części zamienne kupowało się na zapas. Rzucili do Polmozbytu pompy paliwa do „malucha” – kupowało się je czym prędzej. Wiadomo było bowiem, że jak już się samochód zepsuje, to nowej pompy nie będzie można dostać w całym mieście.

Dziś każdą część do każdego samochodu można kupić od ręki, wybierając spośród co najmniej kilku od różnych producentów. Nie trzeba nawet wychodzić z warsztatu, bo zamówiony przez internet towar tego samego dnia przywiozą pod drzwi.

Gdyby w ostatnim 25-leciu wszystko wyszłoby nam tak dobrze jak rozwój niezależnego rynku motoryzacyjnego, pewnie deptalibyśmy już po piętach Szwajcarom.

Zostaw Komentarz