Łożyska i czujniki obrotu kół – specjalność NTN-SNR

05 sie 2023

NTN należy do globalnych graczy na rynku tzw. części pierwszomontażowych, którego oferta łożysk oraz czujników prędkości koła należy do najbardziej kompletnych na rynku. Z kolei należąca do niej marka SNR może pochwalić się gamą 400 referencji w segmencie łożysk i elementów łożyskowanych.

Gama produktów SNR należy do najbardziej kompletnych na rynku. Obejmuje ponad 400 referencji: łożyska zawieszenia, łożyska kolumny MacPhersona, zestawy naprawcze tylnej belki czy górne mocowania amortyzatora, których rocznie firma wytwarza ponad 30 milionów. Do tego zestawy łożysk kół, tarcz hamulcowych ze zintegrowanym łożyskiem, przeguby homokinetyczne, kompletne półosie oraz czujniki prędkości koła.

Marka SNR należy do firmy NTN, która jest globalnym producentem części OEM i w swojej ofercie ma wiele produktów z grupy podwozia, przeniesienia napędu i jednostki napędowej. NTN szczyci się m.in. pełną gamą czujników prędkości koła (prawie 300 referencji obejmujących wszystkie technologie dostępne na rynku, przy czym 65% stanowią czujniki aktywne, a 35% pasywne, do starszych typów samochodów), a także, że jest jedynym producentem dostarczającym łożyska jakości OE do zestawów zintegrowanych z tarczą hamulcową. Nie są one jednak oferowane pod marką SNR indywidualnie, ponieważ tylko zestaw montowany fabrycznie gwarantuje jakość OE i bezpieczeństwo użytkownika samochodu.

Do konkretnego rodzaju tarczy

Każde łożysko przeznaczone do konkretnego rodzaju tarczy hamulcowej, charakteryzuje się specyficzną konstrukcją. Kluczem prawidłowego działania całego podzespołu jest zachowanie luzu pomiędzy bieżnią zewnętrzną a elementem tocznym, ponieważ wprasowanie łożyska w obsadzie (w tarczy) skutkuje redukcją właśnie tego parametru, co jest przewidziane w fazie projektowania oraz stale kontrolowane w czasie produkcji.

NTN-SNR ma w swojej ofercie zarówno pojedyncze łożyska kół, jak i te w zestawach, zawierających wszystkie niezbędne części do montażu, które w 100% opracowane zostały przez biura projektowe we Francji oraz Japonii i gwarantują jakość oraz najnowszą technologię wykonania.

Skąd się biorą awarie

Awarie łożysk renomowanych producentów wynikają najczęściej z powodu takich zdarzeń jak uderzenia kołem w krawężnik, czy podczas wypadku drogowego. Bywają jednak sytuacje, że łożysko ulega uszkodzeniu krótko po jego wymianie.  Jest to najczęściej wynikiem błędów montażowych popełnionych przez mechanika.

Demontaż czujnika obrotu koła

Skoro mowa o łożyskach kół, nie od rzeczy będzie przy okazji wspomnieć o czujnikach obrotu koła, bo znajdują się one w każdym samochodzie z układem ABS. Przy wielu naprawach wskazany lub wręcz niezbędny jest demontaż tych czujników, najlepiej bez odłączania od instalacji elektrycznej. Sprawa wydaje się banalnie prosta – odkręcić śrubę i wysunąć czujnik z gniazda. W praktyce, ze względu na korozję, stanowi to nierzadko duże wyzwanie. Problem dotyczy w szczególności czujników aktywnych, zwanych popularnie palcowymi. Gdy więc czujnik nie bardzo daje się zdemontować,  można spróbować użyć preparatów rozpuszczających rdzę. Jeśli to nie pomaga, pozostaje odszukać i rozpiąć złącze elektryczne czujnika. Złącze takie jest często trudno dostępne i rozłączenie go może wymagać demontażu dodatkowych elementów (nadkole, osłony).

Wymiana łożyska

W niektórych rozwiązaniach operacje wymiany łożyska możemy wykonać z czujnikiem ABS znajdującym się w zwrotnicy. Trzeba wtedy postępować ostrożnie, aby mechanicznie nie uszkodzić tego delikatnego elementu. Jeśli wymiany łożyska nie da się przeprowadzić z zamontowanym czujnikiem, razem z nowym łożyskiem należy zamontować nowy czujnik.

Biorąc pod uwagę możliwość wystąpienia problemów z wymontowaniem czujnika, dobrze jest już na etapie przyjmowania pojazdu do serwisu sprawdzić cenę tego elementu i poinformować klienta o możliwości wzrostu całkowitego kosztu naprawy.

Przed montażem nowego łożyska trzeba starannie oczyścić zarówno miejsce jego osadzenia, jak i otwór, w którym montowany jest czujnik. Zaniedbanie tego będzie oznaczało konieczność użycia zbyt dużej siły do wprasowania łożyska czy montażu czujnika i w konsekwencji duże ryzyko uszkodzenia tych elementów.

Montując łożysko ze zintegrowanym enkoderem magnetycznym, należy pamiętać o tym, aby element ten był zwrócony w stronę czujnika. Po ponownym montażu wszystkich elementów należy wykonać jazdę próbną mającą na celu sprawdzenie poprawności działania zarówno łożyska, jak i układu ABS.

Zostaw Komentarz