Maluchy jadą po milion dla dzieci

12 cze 2023

Już szron na głowie, już nie to zdrowie, a w sercu ciągle maj! – śpiewali prześwietni Starsi Panowie. Piosenka ta przypomina się na widok załogi Sobiesław Zasada – Longin Bielak. Dwaj znakomici kierowcy, gwiazdy sportu motorowego znów, tak jak pół wieku temu, pojadą do Monte Carlo Polskim Fiatem 126p. Choć obaj mają w sumie 190 lat, wigoru i entuzjazmu mógłby im pozazdrościć niejeden 20-latek.

 

Wielka Wyprawa Maluchów to nie tylko rajd, który zorganizowano, by uczcić 50. rocznicę uruchomienia w bielskiej Fabryce Samochodów Małolitrażowych produkcji Polskiego Fiata 126p. To przede wszystkim akcja charytatywna, której celem jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom, ofiarom wypadków. Wiele z nich potrzebuje wsparcia i opieki, w tym rehabilitacji oraz psychoterapii. Organizatorzy rzucili hasło: zbieramy milion, ale liczą, że zebrana kwota okaże się jeszcze większa.

Trasa pętli, którą przebędzie kawalkada „maluchów” liczy 4 tysiące kilometrów i wiedzie między innymi przez alpejskie przełęcze, tak jak Rajd Monte Carlo, w którym 50 lat temu wzięli udział Sobiesław Zasada, trzykrotny rajdowy mistrz Europy, który zdobywał to trofeum w czasach kiedy było ono najbardziej prestiżowe na świecie oraz Longin Bielak, zdobywca 21 tytułów mistrza Polski w wyścigach i rajdach, którego kariera sportowa rozpoczęła się w 1949 roku. Obok nich udział w wyprawie wezmą współczesne gwiazdy sportów motorowych: Kajetan Kajetanowicz, rajdowy wicemistrz świata, Rafał Sonik zdobywca 9 pucharów świata oraz zwycięzca Rajdu Dakar, a także Bartosz Ostałowski, jedyny na świecie zawodowy kierowca sportowy, który do prowadzenia samochodu używa wyłącznie stóp.

Załogi wyruszają na trasę 4 lipca z Bielska-Białej, miasta w którym Polski Fiat 126p był produkowany od 1973 do 2000 roku. Partnerem głównym Wielkiej Wyprawy Maluchów jest firma Inter Cars.

 

 

Zostaw Komentarz