Marny skraplacz, poważna awaria kompresora

02 maj 2018

DENSO odnotowało wzrost zgłoszeń gwarancyjnych dotyczących awarii sprężarek po wymianie oryginalnego skraplacza na nieoryginalny. Najczęściej okazuje się, że przyczyną usterki jest topnik stosowany w procesie produkcji tanich zamienników skraplaczy, który przedostaje się do rurek skraplacza i wchodzi w reakcję chemiczną z barwnikiem UV i olejem.

To częsta usterka, która może wystąpić we wszystkich sprężarkach klimatyzacji o zmiennej pojemności skokowej. W wyniku reakcji z topnikiem olej zmienia się w galaretowatą, lepką substancję. Zaraz po naprawie układ klimatyzacji działa prawidłowo, problem pojawia się jednak, gdy silnik zostaje wyłączony, a układ klimatyzacji stygnie. Wówczas powstaje galaretowata masa, która powoduje przyklejenie się tłoków do cylindrów. Koło pasowe sprężarki będzie nadal się obracać, ale tarcza ślizgowa wraz z tłokami pozostanie w pozycji minimalnej wydajności, a tym samym nie zapewni chłodzenia na wymaganym poziomie. Moment obrotowy uszkodzonego kompresora jest wyższy. Już po jednym dniu użytkowania dochodzi do korozji elementów.

W przeciwieństwie do tanich zamienników, skraplacze DENSO spełniają wymogi części przeznaczonych na pierwszy montaż (OE) pod każdym względem. Odporna na korozję aluminiowa konstrukcja poprawia niezawodność i pozwala uniknąć kosztownych wycieków czynnika, a specjalna konstrukcja użebrowania zapewnia lepsze odprowadzanie ciepła i efektywne skraplanie czynnika chłodniczego.

 

Zostaw Komentarz