Mazda CX5 – błąd P0471 i problemy podczas ruszania

20 lis 2023

Sięgamy po kolejną poradę zaczerpniętą z biuletynu Hella Tech World. Tym razem wskazówki ekspertów firmy Hella dotyczą kompaktowego SUV-a Mazda CX5 (GH/KE) z automatyczną skrzynią biegów i silnikiem 2.2 16V CDI Skyactiv-D (kod SH-Y4). Opisana awaria spotykana jest w pojazdach produkowanych w latach 2013-2017.

Objawem awarii widocznym na tablicy rozdzielczej jest wyświetlony napis: „Awaria SCBS przy jeździe do przodu”. Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy bywa uszkodzony czujnik powietrza doładowania. Wadliwy sygnał może powodować błędy w różnych sterownikach. Ponadto mogą jednocześnie zapalić się lampki ostrzegawcze kontroli ciśnienia w oponach, hamulca postojowego, systemu I-Stop i ABS. Błąd daje sie skasować na krótko poprzez wyłączenie i włączenie zapłonu, ale zazwyczaj pojawia się ponownie po krótkim czasie jazdy.

W różnych sterownikach mogą pojawić się z tego powodu następujące kody błędów:

  • sterownik funkcji komfortu: połączenie CAN tempomatu – sygnał niezgodny,
  • sterownik ABS: U0401 magistrala CAN – nieprawidłowe dane,
  • sterownik silnika: P0471 czujnik ciśnienia wylotowego 1 (czujnik ciśnienia doładowania) – nieprawidłowe działanie.

Kontynuowanie jazdy z tą usterką może spowodować uszkodzenie silnika. Ponadto błąd powoduje brak płynności przy zmianie biegów w pojazdach z automatyczną przekładnią.

Producent pojazdu wymienił czujnik ciśnienia spalin na inny,  zmodyfikowany element. Naprawa usterki polega więc na wymianie starego uszkodzonego czujnika na nowy zmodyfikowany (zestaw naprawczy). Po naprawie należy skasować błędy w pamięci w sterownikach.

Stary czujnik ciśnienia spali ma symbol: Mazda SH02-BK-5204, zaś nowy element: Mazda SHY6-18-W00.

 

 

 

Zostaw Komentarz