Mazda CX5 i problemy z ruszaniem

14 cze 2023

Kolejna wskazówka diagnostyczna zaczerpnięta z biuletynu Hella Tech World dotyczy modelu Mazda CX5 GH/KE z automatyczną skrzynią biegów, wyposażonego w silnik 2.2 16V CDI Skyactiv-D, a produkowanego w latach 2013-2017.

Awaria, o której mowa, objawia się problemami podczas ruszania i przyspieszania – samochód przełącza się na tryb awaryjny z kodem P0471, z kolei na tablicy rozdzielczej wyświetla się komunikat: „Awaria SCBS przy jeździe do przodu / City Asystent hamowania awaryjnego przy jeździe do przodu”.

Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy może być uszkodzony czujnik powietrza doładowania. Wadliwy sygnał może powodować zapisanie błędów w różnych sterownikach. Ponadto mogą jednocześnie zapalić się lampki ostrzegawcze kontroli ciśnienia w oponach, hamulca postojowego, systemu I-Stop i ABS. Błąd można skasować na krótko poprzez wyłączenie i włączenie zapłonu, ale zazwyczaj pojawia się ponownie po krótkim czasie jazdy.

W różnych sterownikach mogą pojawić się z tego powodu następujące kody błędów:
· Sterownik funkcji komfortu: Połączenie CAN tempomatu – sygnał niezgodny;
· Sterownik ABS: U0401 magistrala CAN – nieprawidłowe dane;
· Sterownik silnika: P0471 Czujnik ciśnienia wylotowego 1 (czujnik ciśnienia doładowania) – nieprawidłowe działanie

Kontynuowanie jazdy z tą usterką może spowodować uszkodzenie silnika. Ponadto błąd ten powoduje brak płynności przy zmianie biegów w pojazdach z automatyczną skrzynią biegów.

Producent pojazdu wymienił czujnik ciśnienia na nowy zmodyfikowany. W ramach naprawy należy więc wymienić stary uszkodzony czujnik na nowy zmodyfikowany element (zestaw naprawczy). Po naprawie należy skasować odpowiednie błędy w pamięci w sterowników.

Usterka ta może też występować również w innych modelach z takim silnikiem i skrzynią biegów.

 

Zostaw Komentarz