Mercedes-Benz Citan – niedziałające światła, kierunkowskazy i klakson

29 cze 2021

Właściciel Mercedesa-Benz Citan z 2013 roku skarżył się na niedziałające światła zewnętrzne, kierunkowskazy, spryskiwacze i wycieraczki oraz sygnał dźwiękowy. Specjaliści Autodata pomogli w wyjaśnieniu tej sprawy.

Autodata to dla mechaników samochodowych nie tylko źródło różnego rodzaju informacji potrzebnych przy obsłudze i naprawach pojazdów, ale także poradnia, do której można się zwrócić w razie problemów z diagnostyką samochodu czy skutecznym usunięciem awarii.

Z możliwości tej postanowili skorzystać pracownicy pewnego warsztatu, gdy pojawił się w nim Mercedes-Benz Citan z 2013 roku, którego właściciel skarżył się na niedziałające światła zewnętrzne, kierunkowskazy, spryskiwacze i wycieraczki oraz sygnał dźwiękowy. Mechanicy potwierdzili występowanie tych wszystkich usterek, po czym podłączyli tester diagnostyczny celem odczytania kodów usterek. Te jednak w żadnym z komputerów sterujących eie nie zapisały. Następnie pracownicy warsztatu przeprowadzili podstawowe sprawdzenie przewodów i bezpieczników, ale nic nie znaleźli. Z wymianą podzespołów wstrzymali się na wypadek, gdyby okazało się, że problem rozwiąże aktualizacja oprogramowania. I właśnie z pytaniem czy należy ją przeprowadzić, czy może źródło problemów kryje się gdzie indziej, zwrócili się do specjalistów z Autodata.

Odpowiedź, którą otrzymali brzmiała: „Podejrzewamy, że opisana usterka jest najprawdopodobniej spowodowana wadą komputera sterującego funkcjami kolumny kierownicy. Usterka dotyczy niektórych modeli Citan wyprodukowanych do 31.05.2014. Należy zamontować nowy komputer sterujący funkcjami kolumny kierownicy, znajdujący się za schowkiem w desce rozdzielczej (rys.). Powinno to usunąć problem”.

 

 

 

 

Zostaw Komentarz