Michelin – ćwierć wieku w Olsztynie

04 gru 2020

Mija właśnie 25 lat odkąd olsztyńska fabryka opon jest częścią Grupy Michelin. Dziś zakład ten jest największym producentem ogumienia w Polsce, a jednocześnie największym pracodawcą na Warmii i Mazurach. Firma zatrudnia ponad 5 tysięcy osób, produkuje około 11 milionów opon rocznie oraz eksportuje 85 procent swojej produkcji do krajów na wszystkich kontynentach.

Grupa Michelin rozpoczęła działalność handlową w Polsce w 1994 roku, a 2 grudnia 1995 r. François Michelin, ówczesny dyrektor zarządzający Grupy Michelin, podpisał z Ministerstwem Przekształceń Własnościowych umowę prywatyzacyjną, na mocy której Michelin objął większościowy pakiet akcji Stomilu-Olsztyn.

W czasie 25 lat Grupa Michelin rozbudowała i zmodernizowała fabrykę w Olsztynie, by zwiększyć produkcję opon i półfabrykatów. Inwestycje pozwoliły też na wzrost zatrudnienia. Integracja olsztyńskiej fabryki z  Grupą Michelin zagwarantowała zakładowi dostęp do nowoczesnych technologii i organizacji pracy, a także zapewniła obecność na światowych rynkach. 

Fabryka w Olsztynie jest dziś jedną z najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie na świecie. Powierzchnia zakładu to 187 hektarów. Codziennie powstaje w nim 35 tysięcy opon. W Olsztynie wytwarzane jest ogumienie do samochodów osobowych, 4×4, dostawczych, ciężarowych oraz do pojazdów rolniczych. Opony produkowane są pod marką Michelin, ale także Kleber oraz BFGoodrich, gdyż one również należą do Grupy Michelin. W fabryce powstają ponadto formy do produkcji opon, kordy i mieszanka gumowa. Zakład ma duży wpływ na gospodarkę regionu, jako że współpracuje z kilkuset podwykonawcami, których znaczna część pochodzi z Warmii i Mazur.

Do fabryki należy nowoczesne Centrum Logistyczne o powierzchni 90 tys. metrów kwadratowych, które jest jednym z największych magazynów Michelin na świecie i największym w Europie Środkowo-Wschodniej. Siedziba dyrekcji handlowej firmy znajduje się w Warszawie.

Michelin w Olsztynie inwestuje w liczne rozwiązania ekologiczne. Trwa budowa nowoczesnej ciepłowni, która umożliwi fabryce przejście na przyjazną dla środowiska energię gazową i spełnienie przyszłych wymagających norm unijnych. Firma wprowadza auta elektryczne w transporcie wewnętrznym, stosuje transport intermodalny, czyli połączenie transportu kolejowego i kołowego. Dzięki inwestycjom środowiskowym w ostatnich kilku latach fabryka dwukrotnie zmniejszyła zużycie wody, znacząco też ograniczyła ilość odpadów i zmodernizowała technologię ich utylizacji. Olsztyński zakład niemalże nie odnotowuje jakichkolwiek emisji na zewnątrz i ma wszystkie wymagane certyfikaty środowiskowe.

Jako największa firma w regionie Michelin Polska aktywnie wspiera lokalne placówki służby zdrowia, współpracuje z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim i szkołami technicznymi, wspiera działalność społeczną i sportową. Jest mecenasem wielu instytucji kulturalnych. W czasie minionych 25 lat Michelin zorganizował wiele akcji i programów edukacyjnych o zasięgu ogólnopolskim i lokalnym. Można tu wymienić kampanie promujące bezpieczeństwo drogowe „Ciśnienie pod Kontrolą” i „Junior Bike” czy „Kilometry Pomocy” wspierające zakup najnowocześniejszego sprzętu leczniczego dla szpitali na Warmii i Mazurach.

 

Zostaw Komentarz