MINI Clubman –  klikające dźwięki z tylnego zawieszenia

19 maj 2021

Firma Autodata, oprócz swej zasadniczej działalności polegającej na gromadzeniu i udostępnianiu rozmaitych informacji dotyczących części zamiennych oraz obsługi i napraw pojazdów, prowadzi także poradnik Autodocta, w którym prezentowane są rozwiązania typowych, ale trudnych do zdiagnozowania problemów pojawiających się przy naprawie samochodów. Tym razem specjaliści Autodata zmierzyli się z niedomaganiem gnębiącym pewnego MINI Clubman.

„Mamy problem z MINI Clubman z 2008 r. Podczas jazdy po nierównych drogach słychać jakby klikanie dobiegające z okolic zawieszenia tylnego koła. Sprawdziliśmy wszystkie elementy zawieszenia, ale działają bez zarzutu. Co może powodować taki hałas?” – napisał do Autodocta przedstawiciel warsztatu, do którego przyjechał samochód wydający irytujące dźwięki.

Okazało się podobny problem był już kilkakrotnie zgłaszany przez innych właścicieli modelu Clubman, wyprodukowanego między 01.01.2008 a 16.11.2008. Analiza wykazała, że wynika on niewłaściwego ułożenia górnej poduszki tylnego amortyzatora, co z kolei jest konsekwencją niewłaściwie położonego w tym miejscu, wystającego spawu.

Aby usunąć problem należy wymontować tylne amortyzatory i skontrolować czy w miejscach pokazanych na rysunku znajdują się rozpryski spawalnicze. Jeśli są one widoczne, należy je usunąć za pomocą odpowiedniego narzędzia, po czym  pomalować miejsce  uszkodzenia lakieru. Naprawę, jak zwykle, kończymy jazdą próbną, aby sprawdzić, czy usterka została skutecznie usunięta.

 

 

 

Zostaw Komentarz