Monroe Intelligent Suspension RideSense – sensowny wybór

09 gru 2021

Wymiana amortyzatorów w używanych samochodach z półaktywnym zawieszeniem bywa na tyle droga, że wielu kierowców ratuje się amortyzatorami używanymi w teoretycznie lepszym stanie lub na własną rękę zmienia parametry trakcyjne samochodu, montując amortyzatory zwykłe, bez możliwości regulacji siły tłumienia. Firma Monroe przestrzega przed konsekwencjami takich napraw i proponuje rozwiązanie tego problemu.

Po alternatywnej, niskokosztowej naprawie półaktywnego zawieszenia na desce rozdzielczej często zapala się ostrzegawcza kontrolka i przestają działać wybrane systemy kontroli trakcji. Sygnał ten bywa lekceważony, dodatkowo stosowanym „rozwiązaniem” jest wtedy wyłączenie „irytującej kontrolki” lub – co gorsze – generowanie fikcyjnych sygnałów za pomocą emulatorów „oszukujących” czujniki pojazdu.

Działania takie, mające redukować koszty, negatywnie wpływają jednak na bezpieczeństwo jazdy. Montaż gorszych amortyzatorów niż fabryczne zazwyczaj pociąga bowiem odczuwalne pogorszenie się właściwości jezdnych, a nawet zaburzenia w działaniu układów kontroli trakcji. A to skutkuje nie tylko mniej precyzyjnym prowadzeniem, ale także dłuższą drogą hamowania.

Z OE na rynek wtórny

W ofercie firmy Monroe, która od lat dostarcza amortyzatory na pierwszy montaż, dostępne są zamienniki amortyzatorów z regulacją tłumienia. Wykonano je w technice plug-and-play, a zatem nadają się one do bezproblemowego montażu i współpracują z elektroniką pokładową dokładnie tak, jak amortyzatory zamontowane fabrycznie.

Wprowadzenie do oferty części zamiennych amortyzatorów regulowanych elektronicznie Monroe Intelligent Suspension RideSense było możliwe, ponieważ wiele popularnych marek samochodów osobowych, takich jak Audi, BMW, Ford, Infiniti, Land Rover, Mercedes-Benz, Nissan, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Toyota, Volkswagen i Volvo korzysta właśnie z technologii Monroe. Marki te oferują modele wyposażone w zawieszenia adaptacyjne z oferty produktów Monroe® Intelligent Suspension pod swoimi nazwami. Przykłady to: Audi Drive Select System, BMW’s Variable Damper Control and Adaptive M suspensions, Infiniti’s Digital Dynamic Suspension, Seat’s Dynamic Chassis Control i Volvo’s Four-C (Continuously Controlled Chassis Concept).

Amortyzatory Monroe Intelligent Suspension RideSense pozwalają na wybór trybu jazdy identycznie jak amortyzatory zamontowane fabrycznie. Zazwyczaj są to trzy tryby: sport, komfort i standard, a za regulację tłumienia odpowiada system CVSAe (Continually Variable Semi-Active Suspension). Bez zmian pozostają także wszystkie parametry trakcyjne pojazdu.

Zawsze parami

Elektroniczne sterowanie pozwala amortyzatorom Monroe Intelligent Suspension RideSense 100 razy na sekundę korygować siłę tłumienia, dostosowując ją do warunków drogowych, obciążenia pojazdu, prędkości i innych zmiennych. W przeciwieństwie do konwencjonalnych amortyzatorów te zaawansowane urządzenia elektroniczne zawsze starają się zapewnić idealne połączenie komfortu i osiągów, gwarantując pełne bezpieczeństwo jazdy i brak świecących się kontrolek błędów na desce rozdzielczej.

Po zainstalowaniu nowych amortyzatorów Monroe Intelligent Suspension RideSense kierowcy mogą liczyć na to, że zawieszenie adaptacyjne będzie działało tak samo jak wtedy, kiedy ich pojazdy były zupełnie nowe. Należy pamiętać, że podobnie jak w przypadku każdej wymiany amortyzatorów, również amortyzatory elektroniczne Monroe Intelligent Suspension RideSense należy zawsze instalować parami na tej samej osi, aby zapewnić właściwości jezdne porównywalne do oryginalnego wyposażenia (OE) – wyjaśnia Adam Gołąbek, ekspert techniczny Monroe.

 

 

Zostaw Komentarz