Moto-Profil podsumowuje i prognozuje

19 sty 2023

Moto-Profil, jak i cała branża aftermarketowa, jest w dobrej kondycji, jednak musimy wychodzić poza utarte schematy – mówi Michał Tochowicz, podsumowując ubiegły rok w firmie Moto-Profil i sieci ProfiAuto. Przedstawiciele dystrybutora wchodzącego właśnie w trzecią dekadę działalności, podali także swoje prognozy na następne 12 miesięcy.

W ostatnich czterech kwartałach Moto-Profil po raz kolejny zanotował wzrost przychodów w stosunku do poprzedniego roku. Firma prężnie działa również na niwie europejskiej, stale poszerzając sieć kontaktów biznesowych. Należąca do Moto-Profilu sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 240 sklepów i hurtowni oraz ponad 2150 serwisów motoryzacyjnych w Polsce, Czechach i na Słowacji. Pozostaje tym samym największym tego typu podmiotem na rynku dystrybutorów części i warsztatów w kraju.

Cieszymy się, że możemy zaliczyć kolejny rok do udanych. Nie był on jednak łatwy, na co wpływ miała m.in. wojna w Ukrainie, inflacja czy wysokie ceny energii. Dlatego wraz z partnerami tworzymy zaawansowane narzędzia, które pozwolą nie tylko złagodzić skutki obecnej sytuacji ekonomicznej, ale nawet zwiększyć zyski. Nowy katalog części, rozwój oprogramowania do zarządzania punktami motoryzacyjnymi czy poszerzenie oferty handlowej dadzą naszym klientom jeszcze większe możliwości wzrostu biznesu. Chodzi o to, by iść do przodu oraz stawiać na perspektywiczne rozwiązania, gotowe do wdrożenia zarówno dziś, jak i w przyszłości – mówi Michał Tochowicz, prezes Moto-Profilu.

Wsparcie dla klientów

Jak podkreślają przedstawiciele Moto-Profilu, poprzednie cztery kwartały stały pod znakiem rozwoju oferty handlowej. Firma rozpoczęła bezpośrednią współpracę z marką Castrol. Wprowadziła także do swojego katalogu asortyment marki KYB. Rozszerzyła również portfolio marek własnych: ProfiPower, Oyodo i JPN.

W 2022 roku Moto-Profil pracował nad nową wersją katalogu z częściami, który będzie wprowadzany w ścisłej współpracy z partnerami biznesowymi. Ma to być narzędzie nowoczesne, odpowiadające na potrzeby cyfrowego pokolenia pracowników serwisów, sklepów i hurtowni motoryzacyjnych. Kluczowymi zaletami nowej wersji katalogu będą maksymalna intuicyjność i szybkość doboru części przez użytkownika.

Moto-Profil rozwijał też oprogramowanie dla sklepów i hurtowni motoryzacyjnych – ProfiBiznes, dzięki któremu obsługa sprzedaży, prowadzenie magazynu, zamawianie i raportowanie stają się dużo łatwiejsze. Pozwala ono na zwiększenie zysków przy oszczędności czasu, jaki firma musi poświęcić na codzienną obsługę. Ponadto dzięki dodanemu do niego narzędziu ProfiBI, właściciel może śledzić dynamikę biznesu, zarządzać pracą handlowców oraz zyskać łatwe narzędzie do analizy firmy w każdej chwili, również przez smartfona.

Powrót do spotkań na żywo

Po pandemicznej przerwie, firma wróciła do organizacji ogólnopolskich wydarzeń – Konferencji ProfiAuto dla partnerskich sklepów i hurtowni oraz czterech Konferencji ProfiAuto Serwis dla właścicieli warsztatów zrzeszonych w sieci. W trakcie spotkań przedstawiono nową wizję Moto-Profilu („Zapewniamy mobilność – dziś i jutro”) i kierunki rozwoju marki ProfiAuto. Rozmawiano również o wyzwaniach przyszłości w branży aftermarket oraz efektywnym prowadzeniu firmy.

W kierunku przyszłości

W odpowiedzi na coraz bardziej odczuwalny brak specjalistów w warsztatach oraz wymagania młodego pokolenia mechaników, Moto-Profil wdrożył w 2022 roku oprogramowanie ProfiAuto Wirtualny Warsztat w szkołach mechanicznych w Polsce i Czechach. Dzięki temu niemal 400 uczniów po raz pierwszy kształciło się w zawodzie z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości. W ramach organizowanej przez Moto-Profil, Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną, firmę VRTechnology oraz Akademię WSB konferencji „Nowe horyzonty edukacji”, odbył się także II Wojewódzki Turniej Młodych Mechaników VR.

Rozwijana była też aplikacja ProfiAuto, która pozwala m.in. na umówienie wizyty w serwisie przez smartfona czy śledzenie wydatków na paliwo.

Przedstawiciele Moto-Profilu zwracają ponadto uwagę, że związana z elektryfikacją czy nowym modelem klienta rewolucja w motoryzacji wymaga zdecydowanych działań ze strony dystrybutorów części.

W związku z inflacją, wysokimi cenami energii czy brakiem pracowników na rynku, dla wszystkich przedsiębiorców nastał wymagający czas. Dlatego staramy się maksymalnie wspierać naszych partnerów w działaniach na rzecz zwiększenia efektywności biznesu. Zapewniają to m.in. programy wsparcia handlowego czy szeroko zakrojona działalność marketingowa. Nasze kampanie, jak na przykład „Łowcy usterek”, które w internecie obejrzało już kilka milionów osób, bezpośrednio przekładają się na rozpoznawalność lokalnych firm z sieci ProfiAuto – wskazuje Michał Tochowicz. I podsumowuje:– Z perspektywy globalnej oraz zmian w motoryzacji, jakich nie byliśmy świadkami od jej powstania, skupiamy się także na przyszłości. Mowa tu między innymi o elektryfikacji, nowych formach korzystania z samochodu czy dyrektywach „Fit for 55”, a więc planowanym zakazie sprzedaży w Europie samochodów z silnikami spalinowymi od 2035 roku. Stąd nasza obecność w organizacjach TEMOT International czy SDCM, w których wspólnie bronimy prawa użytkowników do wyboru, komu powierzają serwisowanie samochodu. Właśnie pod kątem przyszłości oferujemy też szkolenia dla mechaników i produkty w katalogu związane z serwisowaniem nowoczesnych hybryd czy samochodów elektrycznych. Musimy stale myśleć o przyszłości, żeby właściwie odpowiedzieć na rewolucję w motoryzacji i zapewnić funkcjonowanie branży. 30 lat obecności Moto-Profilu na rynku to solidny fundament.

Zostaw Komentarz