Motocyklowe akumulatory litowo-jonowe

24 cze 2023

Akumulatory litowo-jonowe to idealne rozwiązanie dla motocykli, które użytkowane są sezonowo. Nie tylko są lekkie, trwałe, i – mówiąc obrazowo – zaskakująco mocne jak na swoje gabaryty, ale też znacznie lepiej wytrzymują długie okresy „bezczynności” w garażu.

Samochodami jeździmy na ogół przez cały rok, a z motocykli korzystamy sezonowo. Właśnie z tego powodu jednoślady narażone są na pewne specyficzne usterki. Jedną z nich jest rozładowanie, a także wynikające z tego trwałe uszkodzenie akumulatora, który był nowy, ale miesiącami pozostawał nieużywany. Wielu „wakacyjnych motocyklistów” przekona się o tym właśnie teraz, w czasie lipcowej lub sierpniowej podróży.

Zanim wyruszysz – sprawdź i doładuj!

Współczesne motocykle nie są w stanie działać bez sprawnego akumulatora. Nie chodzi nawet o sam rozrusznik elektryczny, lecz o elektronikę sterującą pracą silnika. Jeżeli podczas rozruchu napięcie w instalacji spadnie poniżej 11V nie będzie ona w stanie prawidłowo funkcjonować i silnik się po prostu nie uruchomi.

Niesprawny czy wyeksploatowany akumulator może być więc źródłem większych problemów niż się wydaje. Pół biedy, gdy usterka da znać o sobie w mieście, gdzie stosunkowo łatwo o serwis czy sklep z częściami. Gorzej, gdy awaria akumulatora przydarzy się podczas dalekiej wyprawy, w bardziej odludnych terenach. Należy również pamiętać, że sama operacja wymiany akumulatora w warunkach drogowych nie zawsze przebiega bezproblemowo. Warto więc pomyśleć o obsłudze, diagnostyce i ewentualnej wymianie jeszcze przed wakacyjnym wyjazdem. To znakomicie zmniejszy ryzyko nieplanowanych postojów awaryjnych.

A jeśli trzeba kupić nowy…

Nowy akumulator powinien swoimi parametrami odpowiadać zaleceniom producenta danego motocykla. Musi mieć odpowiednią pojemność mierzoną w Ah, oraz co najmniej taki sam jak wymagany, prąd rozruchu. Istotne jest także odpowiednie ustawienie biegunów – we współczesnych motocyklach przewody elektryczne są przeważnie krótkie, dostosowane do współpracy z kołkami akumulatora tylko w jednej pozycji. Ważnym elementem są oczywiście także wymiary akumulatora – nie może być ani za duży, ani za mały. Powinien dokładnie pasować do miejsca, w którym ma być zamocowany.

Stawiamy na nowoczesność

Generalnie do wyboru mamy trzy typy akumulatorów: klasyczne kwasowo-ołowiowe, żelowe (SLA i AGM), oraz te najnowszej generacji, litowo-jonowe (). Najtańsze są oczywiście klasyczne, jednak plasujące się na drugim końcu cenowej skali akumulatory Li-Ion mają w stosunku do pozostałych wiele zalet.

Dobrym przykładem tego typu ogniw mogą być akumulatory NLP oferowane przez firmę NOCO. Są to konstrukcje bardzo zaawansowane, wykonane w techonlogii LiFePO4. Mają własne obwody autodiagnostyczne, pozwalające na precyzyjną kontrolę procesów zachodzących w ogniwach. Są znacznie lżejsze od klasycznych baterii, dysponują większym prądem rozruchu i wytrzymują ponad 2 tysiące cykli ładowania oraz ponad 50 tys. cykli uruchomień. Dodatkową ich zaletą jest możliwość pracy praktycznie w dowolnym położeniu, a wyjątkowa konstrukcja kołków umożliwia przyłączenie klem motocykla w wielu pozycjach. Wyposażone w integralny elektroniczny system zarządzania BMS (Battery Managment System) samodzielnie potrafią zabezpieczyć się przed takimi niekorzystnymi zjawiskami jak: przeładowanie, głębokie rozładowanie, zwarcie, przetężenie, a nawet zbyt niska, lub zbyt wysoka temperatura. Ponadto system automatycznie równoważy parametry poszczególnych ogniw baterii, tak aby utrzymać między nimi stałe napięcie, pozwalające na optymalną wydajność. Warto dodać jeszcze, że NLP objęte są 5-letnią gwarancją.

Lżejszy akumulator, to mniejsza masa motocykla, co ma szczególne znaczenie w przypadku maszyn sportowych. Ponieważ gabaryty oferowanych przez NOCO akumulatorów są przeważnie mniejsze niż ich klasycznych odpowiedników, firma oferuje także zestawy adapterów pozwalające na pewny montaż.

Pomyśl także o ładowarce

Decydując się na akumulator Li-Ion, trzeba mieć na uwadze, że baterie tego typu wymagają specjalnego rodzaju ładowarek. Do akumulatorów oferowanych przez NOCO rekomendowane są inteligentne ładowarki tego samego producenta z serii Genius, które po automatycznym rozpoznaniu stanu baterii optymalizują proces ładowania. Ich użycie jest gwarancją prawidłowego i długowiecznego funkcjonowania akumulatora.

Zestaw NOCO – akumulator LiFePO4  NLP i odpowiednia ładowarka, to inwestycja na lata. Całkiem niewykluczone, że spełni swoje zadanie także w kolejnych kupowanych motocyklach. Akumulatory NOCO NLP mają 5 lat gwarancji.

Zostaw Komentarz