Motoryzacja zwalnia, choć rusza…

09 maj 2020

 

Kolejny raport przygotowany przez SDCM wraz z portalem MotoFocus.pl nie pozostawia złudzeń. Sytuacja w branży motoryzacyjnej jest zła. Firmy zmagają się z ekonomicznymi skutkami pandemii koronawirusa, a nastrojów nie poprawiają nawet plany stopniowego odmrażania gospodarki.

W sektorze produkcji części jedynie co dziesiąty producent nie planuje redukcji zatrudnienia. W pierwszym raporcie SDCM przygotowanym w drugiej połowie marca prawie 40% ankietowanych wybrało odpowiedź „jeszcze nie wiem”. Jak widać, obecnie plany w tej materii zostały już poczynione.

Wykres dotyczy producentów części

Jak wygląda kwestia zatrudnienia u dystrybutorów części? Obecnie jedynie jedna piąta dystrybutorów kategorycznie stwierdza, że zwolnień nie planuje. Tyle samo respondentów wskazało, że już teraz rozważa redukcję zatrudnienia. Inni starają się odłożyć podobne decyzje na jak najpóźniejszy okres. Widać więc i tutaj brak pewności zatrudnienia i wszystko będzie zależało od rozwoju sytuacji.

Jeśli chodzi o warsztaty to także one planują redukcję zatrudnienia, ale w mniejszym stopniu niż producenci czy dystrybutorzy. Wpływ na to, jak wskazują warsztaty, będzie miała pomoc oferowana przez państwo. Innym sposobem na ratowanie sytuacji warsztatów były i są obniżki wynagrodzeń pracowników.

Zamrożona gospodarka

Problemy branży powoduje oczywiście zamrożona gospodarka i związany z tym spadek produkcji i obrotów. Przykładowo wiele fabryk producentów części motoryzacyjnych wciąż jest jeszcze zamkniętych, a te działające napotykają na swojej drodze dużo problemów, w związku z czym ich produkcja jest w różnym stopniu ograniczona. Pandemia koronawirusa zmusiła niemal 40% firm wytwarzających części motoryzacyjne do co najmniej czasowego wstrzymania produkcji (w marcu było to niespełna 12% zakładów). Niemal nigdzie produkcja nie odbywa się obecnie na takim samym poziomie jak przed kryzysem. Firmy obserwują spadek lub anulację zamówień na produkcję, i to zarówno ze strony producentów pojazdów, jak i rynku wtórnego. W marcu przychody większości dystrybutorów części motoryzacyjnych znacznie spadły w porównaniu do wyniku sprzed roku.

Wykres dotyczy dystrybutorów części

Także przewidywania dystrybutorów dotyczące kwietnia były w zdecydowanej większości pesymistyczne. Aż jedna trzecia badanych wskazywała, że zanotuje spadki przychodów rzędu 20-40%. Spadków rzędu 40-60% spodziewała się co czwarta firma, a co dziesiąta – 60-80%. Z pewnością przyczyniają się do tego ograniczenia dotyczące opuszczania miejsca zamieszkania i związany z tym spadek popytu na usługi warsztatów. W ankiecie przeprowadzonej ponad miesiąc temu, warsztaty oceniały swoją sytuacją najczęściej jako wyraźne spowolnienie – 46,2%. W obecnej chwili, taki stan deklaruje już 57,2%. Aż 26,3% warsztatów, które wzięły udział w badaniu swoją sytuację postrzegają jako „walkę o przetrwanie”.

Wykres dotyczy warsztatów motoryzacyjnych

– Jedyną szansą na odbicie w motoryzacji jest „odmrożenie gospodarki”, ogłaszane w zasadzie już w całej Europie, które umożliwi swobodniejsze funkcjonowanie firm. Trudno jest oszacować jak bardzo nasza branża czy cała gospodarka zostanie dotknięta przez wywołany pandemią kryzys, jasne jest jednak, że minie dużo czasu, zanim motoryzacja wróci do sytuacji „sprzed koronawirusa” – mówi Alfred Franke, prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych.

Jak COVID-19 zmieni motoryzację?

Nikt zapewne nie ma wątpliwości, że świat i motoryzacja, kiedy już poradzimy sobie z koronawirusem, nie będą takie jak dawniej. Czeka nas wiele zmian. Przykładowo, obserwowany od dawna trend konsolidacji branży nabierze jeszcze większego znaczenia, niektóre firmy znikną z rynku, a pozostałe dokonają reorganizacji. Już teraz mówi się, że robotyzacja w fabrykach wejdzie na nowy poziom. Spodziewać się można także dywersyfikacji łańcucha dostaw i większego znaczenia producentów lokalnych. Globalizacja pozwoliła na szybki rozwój motoryzacji, jednak obecny kryzys obnażył słabości rozciągniętego po całym globie łańcucha wartości.

 

 

Zostaw Komentarz