Motoryzacyjne podsumowanie roku – wyniki, analizy, nastroje

04 gru 2020

W internecie można już załatwić sprawy, o których kilka lat temu nikomu się nie śniło. Wiele aspektów naszego życia przenosi się do sieci czy to naturalnie w wyniku oczekiwań konsumentów, czy też z powodu konieczności dostosowania się do bieżących warunków. W tym roku w internecie odbył się XV Kongres Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego organizowany przez SDCM. Nie z wyboru oczywiście – „pomógł” COVID-19. Jednak komentarze osób, które uczestniczyły w tym ważnym wydarzeniu potwierdzają, że poza formułą nic się nie zmieniło, bo uczestnicy jak zawsze otrzymali to, z czego znane były kongresy SDCM, czyli dużą dawkę merytorycznej wiedzy.

Wpływ pandemii koronawirusa na motoryzację i wyzwania przed nią stojące – dostęp do danych generowanych przez pojazdy i cyfryzacja, Green Deal i niskoemisyjna mobilność, wyczekiwanie zmiany w systemie okresowych badań technicznych w SKP czy rozwój e-commerce’ w branży automotive – między innymi te tematy zostały poruszone podczas Kongresu SDCM.

Trudne czasy, trudne zagdnienia

Podczas pierwszej sesji pierwszego dnia kongresu przedstawione zostały wyniki najnowszych badań rynku, których celem była weryfikacja wpływu pandemii na działalność firm z branży części i napraw samochodowych. Po trzech kwartałach roku nie ma tragedii, choć branża daleka jest od optymizmu. Warto pamiętać, że badania przeprowadzane były w październiku, tuż przed tym jak nadeszła druga fala, która tak mocno dała się we znaki.

Dziś nastroje i prognozy byłyby zapewne gorsze. W dalszej części kongresu o sprawach ważnych z punktu widzenia aftermarketu, a zwłaszcza o wygasającym w 2023 roku rozporządzeniu o włączeniach blokowych w motoryzacji MV BER/GVO mówiła Sylvia Gotzen, sekretarz generalna FIGIEFA. Obecnie trwają już konsultacje nad nowymi przepisami w tym zakresie, a ich utrzymanie w obecnym brzmieniu m.in. pozwoli niezależnym warsztatom nadal naprawiać pojazdy na gwarancji, bo kierowcy nie będą jej tracili tylko dlatego, że przeprowadzali naprawy poza ASO. Nie obyło się oczywiście bez omówienia zagrożeń legislacyjnych z naszego polskiego podwórka, których jest również dużo.

Niewątpliwie tematem, który zdominował cały 2020 rok, jest koronawirus. Nie oznacza to jednak, że pozostałe wyzwania, z którymi branża mierzyła się wcześniej, czy też które czekają w przyszłości motoryzację, znikły. Ciągle pojawiają się tematy, które potencjalnie mogą zagrozić branży. Przykładem są tutaj zapowiadane drastyczne podwyżki akcyzy na pojazdy używane czy opłata depozytowa od olejów, próby deregulacji w zakresie napraw powypadkowych, problem z handlem częściami używanymi, czy też postulaty ułatwiania dostępu do sieci dystrybutorów firmom produkującym części, który miałby polegać na obowiązku przyjmowania do oferty produktów tych ostatnich. To tylko część kwestii, nad którymi musimy cały czas pracować. Niemniej widzimy też pozytywy, czego przykładem jest projekt zmian w zakresie SKP, który w naszej ocenie poprawi funkcjonowanie systemu okresowych badań technicznych i doprowadzi do skuteczniejszego zwalczania patologii, które tam ciągle jeszcze występują – – mówi Alfred Franke, prezes SDCM.

Kwestia SKP została poruszona podczas specjalnej sesji, w której udział wzięli przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury, TDT, SDCM i PISKP.

Podczas innej sesji Maciej Oleksowicz, prezes Inter Cars oraz Piotr Grzemski z OTOMOTO.PL dyskutowali o przyszłości e-commerce w branży motoryzacyjnej, tradycyjnie bardziej odpornej na uroki internetu.

Przemysł motoryzacyjny przed wyzwaniami

Drugi dzień został zdominowany przez tematy bliskie przemysłowi motoryzacyjnemu. Sekretarz generalna CLEPA, Sigrid de Vries przedstawiła dane przemysłu europejskiego, na które cieniem położyła się pandemia, ale także wyzwania czekające przemysł motoryzacyjny. W najbliższych latach zmuszą one producentów części, zwłaszcza tych bardziej związanych z produkcją na pierwszy montaż, do znacznego wysiłku. Zaprezentowane informacje zostały potwierdzone w rozmowie z przedstawicielką Komisji Europejskiej, panią Joanną Szychowską. W agendzie Komisji znalazło się wiele projektów, które silnie wpłyną na motoryzację, doprowadzając do znacznych zmian.

Zielonemu Ładowi, o którym ciągle słyszymy w mediach, poświęcona została odrębna sesja. Dyskutowali o nim przedstawiciele SDCM, POPIHN, PSPA oraz BNP Paribas. Plan ten, choć rozłożony w czasie, już wpływa na europejską motoryzację. Czy w 2050 roku Europa będzie kontynentem neutralnym klimatycznie? Europejscy decydenci są tego pewni, choć przemysł czeka olbrzymi wysiłek, by sprostać ambitnym celom klimatycznym.

Trendem wpisującym się w gospodarkę o obiegu zamkniętym i wspierającym cele klimatyczne jest coraz powszechniejsza regeneracja części. Części te są atrakcyjne dla konsumentów, bowiem oferując najwyższą jakość, mogą konkurować cenowo z częściami używanymi, które ciągle jeszcze znajdują w Polsce wielu nabywców, o czym w trakcie specjalnej sesji informowali przedstawiciele SDCM i firm, dla których regeneracja jest ważnym elementem działalności.

Tematów omawianych podczas kongresu było wiele. Myślę, że każdy, kto znalazł czas dla nas, wyniósł z niego coś dla siebie. Dziękuję za tak liczne uczestnictwo. Podczas dwóch dni Kongresu odwiedziło nas ponad 1200 użytkowników/uczestników. Widać więc, że pomimo rosnącej niechęci do wydarzeń online zebraliśmy duże grono przedstawicieli branży. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku liczba ta będzie nie mniejsza, a kongres odbędzie się w tradycyjnej formie, stacjonarnie. Już teraz w imieniu SDCM zapraszam Państwa do uczestnictwa – mówi Tomasz Bęben, dyrektor ds. prawnych i przemysłu SDCM.

 

 

Zostaw Komentarz