Na co zwrócić uwagę przy montażu amortyzatorów

27 paź 2022

Montując amortyzatory, ich górne mocowania i sprężyny zawieszenia należy przestrzegać pewnych reguł, aby elementy te właściwie i niezawodnie działały. Specjaliści z KYB Europe wskazują na co należy zwrócić uwagę.

Firma KYB to jeden z największych dostawców amortyzatorów i współpracujących z nimi elementów. Już z tego względu warto stosować się do przekazywanych przez nią informacji dotyczących zasad postępowania podczas montażu części, w produkcji których się specjalizuje.

Mocowanie tłoczyska

Jedną z najczęstszych przyczyn uszkodzenia uszczelniacza olejowego amortyzatora oraz wycieku oleju jest uszkodzenie tłoczyska podczas montażu. Aby tego uniknąć, nie wolno pod żadnym pozorem używać szczypiec ani innych nieodpowiednich narzędzi do przytrzymywania tłoczyska chwytając je w obszarze powierzchni roboczej podczas dokręcania nakrętki mocującej. Narzędzia te niechybnie spowodują uszkodzenie gładkiej chromowanej powłoki, co z kolei szybko doprowadzi do zniszczenia uszczelniacza oraz, w konsekwencji, do wycieku oleju.

Amortyzatory KYB mają specjalny obszar na tłoczysku, znajdujący się tuż pod gwintem, który służy do jego przytrzymania i blokowania podczas dokręcania nakrętki mocującej.

Używać nakrętek dostarczonych w zestawie

Jeżeli amortyzator KYB dostarczany jest wraz z nową nakrętką, należy jej użyć podczas montażu, zamiast tej, która została zdemontowana ze starej części. W przypadku gdy KYB nie dostarcza nakrętki, można ponownie użyć oryginalnej.

Wymiana wkładów amortyzatora

Podczas montażu nowego wkładu amortyzatora KYB nie należy wlewać wody ani innych płynów do obudowy. Ponadto trzeba się upewnić, czy w obudowie amortyzatora nie ma jakiegoś płynu. KYB zaleca montaż wkładów amortyzatora bez dodatkowych płynów we wnętrzu obudowy.

Pozycja górnych zestawów montażowych

Podczas demontażu kolumny amortyzatora zaleca się oznaczenie części wchodzących w jej skład w taki sposób, by przy montażu umieścić je w identycznym położeniu względem siebie i względem nadwozia.  Szczególną uwagę należy zwrócić na prawidłowe ułożenie zwoju sprężyny na górnym zestawie montażowym. Ma ona znaleźć się pozycji wskazanej przez  producenta pojazdu.

Wysokość amortyzatora

Czasami zdarza się, że nowy amortyzator KYB może mieć inną wysokość tłoczyska niż ten, który został wymontowany z pojazdu. Najczęściej powodem takiej sytuacji jest zastosowanie w amortyzatorze KYB (szczególnie przeznaczonym do nowszych modeli pojazdów) wewnętrznej sprężyny ruchu odbicia oraz jednoczesny brak w produkcie OE odboju, z którego producent auta mógł zrezygnować, by obniżyć koszty.

W niektórych przypadkach w celu zamontowania górnego zestawu montażowego konieczne może być użycie specjalnego przyrządu. Jest to jednak wymagane również w przypadku wielu komponentów OE. Jeśli część została wybrana z katalogu KYB na podstawie dokładnych specyfikacji pojazdu, z pewnością można z niej skorzystać.

Prawidłowy moment dokręcania

Do dokręcania górnej nakrętki trzpienia tłoczyska nie wolno używać klucza udarowego (ani pneumatycznego, ani elektrycznego). Łatwo bowiem w ten sposób przekroczyć zalecaną wartości momentu siły dokręcania i doprowadzić do uszkodzenia amortyzatora. Powinno się przytrzymać tłoczysko odpowiednim kluczem lub specjalnym narzędziem korzystając z przeznaczonego do tego miejsca w górnej części tłoczyska, do dokręcania użyć zaś klucza dynamometrycznego ustawionego zgodnie ze specyfikacją producenta pojazdu. Wartość momentu dokręcania (zgodną z tą specyfikacją) można znaleźć w aplikacji KYB Suspension Solutions. Pamiętać też trzeba, że końcowe dokręcanie zalecanym momentem powinno być przeprowadzone przy zawieszeniu dociążonym masą pojazdu (tzn. gdy auto stoi na kołach).

Wymiana parami

Aby zapewnić właściwe działanie zawieszenia, tzn. gwarantujące bezpieczne prowadzenie pojazdu, KYB poleca wymieniać amortyzatory zawsze parami na jednej osi. Gdy parametry pracy oraz charakterystyki tłumienia amortyzatorów z prawej i lewej strony pojazdu różnią się znacznie, może to wpływać na pogorszenie bezpieczeństwa jazdy poprzez zwiększenie przechyłów nadwozia i, utratę stabilizacji, a tym samym prowadzić do utraty kontroli nad samochodem. Wraz z amortyzatorami KYB zaleca wymianę elementów współpracujących w kolumnie MacPherson takich jak: sprężyny zawieszenia, górne zestawy montażowe oraz zestawy osłonowo-ochronne.

Przepompowanie amortyzatora (odpowietrzenie)

Niekiedy zdarza się, że nowy amortyzator może zostać zdiagnozowany jako uszkodzony, podczas gdy w rzeczywistości wystarczy go tylko „przepompować”. Wszystko dlatego, że amortyzatory są zwykle składowane i transportowane w opakowaniach kartonowych w pozycji poziomej. To zaś może powodować mieszanie się gazu i oleju hydraulicznego i powstawanie w cylindrze roboczym kieszeni powietrznych, które wpływają na pracę oraz siły tłumienia amortyzatora. Aby tego uniknąć, zaleca się „przepompowanie” amortyzatora w pozycji pionowej, wciskają i wyciągając jego tłoczysko 4-5 razy. Czynność ta jest wykonywana w celu odpowietrzenia amortyzatora.

Ustawianie geometrii

W zależności od konstrukcji zawieszenia pojazdu po wymianie amortyzatorów zaleca się skontrolować i ewentualnie ustawić geometrię zawieszenia. Amortyzatory mają wpływ za zbieżność oraz prowadzenie, dlatego najlepiej jest zapoznać się z instrukcją obsługi pojazdu oraz specyfikacjami producenta.

 

 

 

 

Zostaw Komentarz