Na ratunek akumulatorowi

25 lis 2022

Rozładowany akumulator może okazać się przykrym zaskoczeniem. Dobrze więc zadbać o jego kondycję podczas długiego postoju, a w razie potrzeby uruchomić auto, kiedy bateria jest zupełnie rozładowana. Najnowsza gama akcesoriów marki OSRAM to zaawansowane rozwiązania zarówno dla klientów indywidualnych, jak i profesjonalistów.

 

Dłuższy okres postoju stanowi dla akumulatorów spore wyzwanie. Nawet gdy samochód jest nieużywany, akumulator wciąż dostarcza prąd do zasilania np. alarmu. Z reguły ten pobór jest bardzo niewielki i nie powinno być problemu z rozruchem auta, nawet po kilku tygodniach. Jednak kiedy samochód nie daje się uruchomić już po kilku dniach, z pewnością coś „podkrada” prąd i jak najszybciej trzeba ten odbiornik zlokalizować. W przeciwnym razie akumulator po kilku głębokich rozładowaniach będzie nadawał się wyłącznie do wymiany. Dodatkowo na stan i tempo rozładowania akumulatora wpływ mają inne czynniki, na przykład temperatura – zarówno ta zbyt wysoka, jak i zbyt niska sprawiają, że sprawność baterii się pogarsza. Wiele problemów z akumulatorami można rozwiązać z pomocą produktów marki OSRAM.

Podstawowe wyposażenie – prostownik

Warto korzystać z pomocy dostępnych na rynku urządzeń do utrzymania akumulatorów w pełnej sprawności. Rodzina inteligentnych prostowników OSRAM BATTERYcharge składa się z kilku produktów – OEBCS 901, 904, 906 i 908. Można nimi naładować akumulatory 6 i 12 V o pojemności nawet do 170 Ah, a także te o napięciu 24 V o pojemności do 70 Ah (model 908). Jako nieliczne na rynku, prostowniki OSRAM ładują wszystkie typy akumulatorów, również litowo-jonowe. Urządzenia mają funkcje podtrzymania, które pomagają chronić akumulator przed rozładowaniem zimą lub podczas dłuższego postoju. Wyposażone są w czytelny wyświetlacz LCD z podświetleniem, a wszystkie funkcje można obsługiwać jednym przyciskiem. W komplecie znajduje się także przewód z końcówkami oczkowymi, który można zainstalować w samochodzie na stałe, by podłączenie ładowarki było szybsze i łatwiejsze. Urządzenia mają także zabezpieczenie, które zapobiega uszkodzeniom instalacji elektrycznej samochodu przed skutkami odwrotnego podłączenia biegunów.

Booster – kiedy trzeba uruchomić od razu

Z pomocą może przyjść również tzw. booster, inaczej zwany jump starterem. Jest to urządzenie, które pozwala na rozruch samochodu z rozładowanym akumulatorem. Oferta tych akcesoriów marki OSRAM – BATTERYStart – obejmuje modele pozwalające na rozruch silników benzynowych o pojemności do 8 l oraz silników wysokoprężnych o pojemności do 4 l. Dzięki tak szerokiej gamie można dobrać produkt do własnych potrzeb.

  • Urządzenie OBSL 200 może uruchomić silnik o pojemności do 3 litrów. Po użyciu błyskawicznie się ładuje – wystarczą 2 godziny do naładowania do pełna.
  • Model OBSL 260 to nowość w ofercie boosterów. Jest przeznaczony do uruchamiania pojazdów z instalacją 12 V i silnikami benzynowymi o pojemności do 4 l oraz wysokoprężnymi o pojemności do 2 l. Może pełnić także funkcję power banku w trybie „fast charge”, umożliwiającym bardzo szybkie ładowanie.
  • OBSL 300 pozwala na uruchomienie silnika benzynowego o pojemności do 6 litrów lub wysokoprężnego do 3 litrów. Naładowanie trwa 3 godziny.
  • Urządzeniem z potężną baterią o pojemności 13 000 mAh, lecz o niewielkich rozmiarach jest OBSL 360. Ma ono dodatkową opcją szybkiego ładowania.
  • OSRAM BatteryStart 400, dzięki pojemności 16 800 mAh, może natomiast pomóc w uruchomieniu silnika benzynowego o pojemności do 8 litrów lub diesla o dwukrotnie mniejszej pojemności. Ładowanie urządzenia trwa 4 godziny.
  • Model Pro 700, dzięki wbudowanemu akumulatorowi litowo-fosforanowemu o pojemności 78,6 Wh, bez problemu uruchomi silniki benzynowe o pojemności do 8 l i wysokoprężne do 6 l. Ze względu na charakter urządzenia nie znajdziemy w nim funkcji powerbanku czy latarki. Można za to docenić możliwość doładowania startera Pro 700 za pomocą uruchomionego właśnie pojazdu. Wystarczy zostawić urządzenie podłączone na zaledwie 60 sekund do akumulatora, by booster naładował się ponownie do stanu wyjściowego. Można go także ładować z gniazdka 230 V.

Dodatkowe funkcje

Tym, na co warto zwrócić uwagę w ofercie starterów OSRAM jest  wiele dodatkowych, przydatnych funkcji. Urządzenia wyposażono w gniazda USB, dzięki czemu mogą pełnić rolę powerbanku i ładować np. telefony komórkowe, aparaty, tablety itp. Część modeli ma także wbudowaną latarkę, co znacznie ułatwia podłączanie boostera w ciemnych miejscach czy po zmroku. Wszystkie boostery są bezpieczne w użytkowaniu, producent zastosował zabezpieczenie przed odwrotnym podłączeniem biegunów, zwarciem i skokami napięcia.

 

 

 

 

Zostaw Komentarz