Nagrzewnica i dmuchawa – części traktowane po macoszemu

14 lis 2023

Podczas czynności serwisowych mechanicy często pomijają kontrolę dwóch części układu HVAC (ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji) – nagrzewnicę i dmuchawę kabinową. Niepoświęcanie tym elementom większej uwagi jest najczęściej spowodowane trudnym do nich dostępem. Są one ciasno upakowane w module HVAC pod deską rozdzielczą. Nie powinno się jednak lekceważyć ich stanu. Nagrzewnica i dmuchawa kabinowa mają bowiem kluczowe znaczenie nie tylko dla optymalnej wydajności HVAC, ale także dla komfortu i bezpieczeństwa pasażerów.

Nagrzewnica i dmuchawa mogą wydawać się bardzo prostymi częściami w porównaniu z innymi komponentami, ale usunięcie ich awarii oraz skutków niesprawności może wymagać kosztownej naprawy. Warto więc pamiętać, by w corocznym przeglądzie uwzględnić nagrzewnicę i dmuchawę, zwłaszcza przed nadejściem zimy. Być może zajdzie konieczność wymiany tych elementów. Warto wtedy korzystać z części najwyższej jakości.

Nagrzewnica

Nagrzewnica stanowi integralną część układu chłodzenia silnika, jednakże jej funkcją jest zapewnienie komfortu cieplnego w kabinie pojazdu. W większości pojazdów znajduje się ona za deską rozdzielczą lub w zintegrowanym module HVAC.

Gorący płyn chłodzący z bloku silnika przepływa przez nagrzewnicę, ogrzewając powietrze wdmuchiwane (dzięki dmuchawie) na jej powierzchnię. Strumień ciepłego powietrza, poza ogrzaniem kabiny, pomaga również usunąć parę z szyb pojazdu, znacznie poprawiając widoczność i tym bezpieczeństwo jazdy.

Dmuchawa

Dmuchawa kabinowa zapewnia przepływ powietrza przez wymienniki ciepła: parownik i nagrzewnicę. Przepływające przez nie powietrze może się schładzać lub nagrzewać, a dzięki dmuchawie jest efektywnie rozprowadzane po kabinie pojazdu. Dmuchawa umieszczona jest zazwyczaj w module HVAC pomiędzy kabiną a komorą silnika.

Element ten jest wrażliwy zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak również na awarie układu elektrycznego pojazdu.

Co może szkodzić

W rdzeniu i rurkach nagrzewnicy mogą gromadzić się osady i różne pozostałości, co prowadzi do zmniejszania przepływ płynu chłodzącego, a nawet jego całkowitego zablokowania. Typowe źródła zanieczyszczeń to kamień ze zwykłej wody użytej zamiast płynu chłodzącego, osad pochodzący z niskiej jakości płynów chłodzących, niewłaściwe mieszanki płynów, pozostałości po środkach uszczelniających.

Przyczyną ograniczenia przepływu płynu chłodzącego w układzie i nieprawidłowego działania nagrzewnicy może być również zużyty lub uszkodzony termostat. Z kolei korozja wymiennika ciepła bywa powodem wycieków, a tym samym spadku poziomu płynu chłodzącego, co skutkuje niską wydajnością nagrzewnicy oraz może doprowadzić do uszkodzeń elementów silnika.

W zależności od modelu samochodu, średni czas wymiany nagrzewnicy waha się od dwóch do trzech godzin. W niektórych pojazdach może to pochłonąć znacznie więcej czasu.

Wewnętrzne zabrudzenia rurek rdzenia nagrzewnicy. Nagromadzenie zanieczyszczeń drastycznie ogranicza prawidłowy przepływ płynu chłodzącego w układzie. Zalecanym rozwiązaniem jest usunięcie przyczyny awarii i przepłukanie układu.
Ograniczony przepływ płynu chłodzącego w nagrzewnicy o niskiej jakości z niewłaściwą konstrukcją przegrody wewnątrz zbiornika.

 

 

 

 

 

 

 

 

Z kolei w przypadku dmuchawy jej żywotność może zostać skrócona z powodu zapchanego i niedrożnego filtra kabinowego. Generalnie przyczynami jej awarii są usterki układu elektrycznego pojazdu, zmniejszony przepływ powietrza oraz nieprawidłowy montaż.

Dmuchawy kabinowe w pojazdach użytkowych (taksówki, samochody dostawcze, autobusy, ciężarówki itp.) są często narażone na przyspieszone zużycie ze względu na duże przebiegi tych aut oraz długi czas pracy.

Średni czas wymiany dmuchawy też wynosi od dwóch do trzech godzin i również, w niektórych bardziej zaawansowanych pojazdach, może potrwać dużo dłużej.

Jakość i cena

Warto pamiętać, że na pierwszy rzut oka tania nagrzewnica może wydawać się równie dobra co droższa, jednak istotne różnice kryją się wewnątrz, zwłaszcza w użytych do produkcji materiałach. Mają one decydujący wpływ na trwałości produktu, a tym samym zadowolenie ostatecznego klienta. Tylko wysokiej jakości nagrzewnica może też zagwarantować właściwe dopasowanie do punktów montażowych i bezproblemową instalację oraz właściwą wydajność cieplną.

Słabej jakości wirnik dmuchawy wykonany z przetworzonych tworzyw sztucznych jest bardziej podatny na pękanie, generuje hałas i ogranicza wydajność.
Właściwa mieszanka materiałów użytych do wytworzenia szczotek węglowych ma zasadnicze znaczenie dla trwałości dmuchawy. Szczotki o niskiej jakości zużywają się znacznie szybciej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ta sama prawidłowość dotyczy dmuchaw, których płynna praca, wydajność i trwałość mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa i utrzymania komfortu termicznego w kabinie. Dmuchawy niskiej jakości mogą generować hałas i zakłócać elektronikę samochodu lub radio. Ponadto nieprawidłowo działająca lub nieefektywna dmuchawa może szybko spowodować kosztowne awarie układu klimatyzacji, w tym przeciążenie i awarię sprężarki. Brak przepływu powietrza przez parownik oznacza mało wydajną przemianę stanu czynnika chłodniczego, co prowadzi do słabej wydajności układu i naraża sprężarkę klimatyzacji na napływ czynnika w stanie ciekłym lub na jej przeciążenie.

Wymiana nagrzewnicy czy dmuchawy oznacza ingerencję w deskę rozdzielczą, a czasami nawet jej całkowity demontaż, więc jest czasochłonna, a co za tym idzie kosztowna. Montaż części o niskiej jakości nie ma więc sensu. Warsztat niepotrzebnie naraża się w ten sposób na ryzyko, że klient będzie niezadowolony.

Genuine Nissens Quality

Nissens jest uznanym na świecie dostawcą części zamiennych, dysponującym wieloletnim doświadczeniem w produkcji elementów układów chłodzenia silnika i klimatyzacji pojazdu. Wszystkie produkty firmy są projektowane i wytwarzane zgodnie ze standardami jakości Genuine Nissens Quality, co oznacza, że zapewniają wysoką wydajność i trwałość oraz idealnie dopasowanie do przestrzeni montażowej.

Standard First Fit gwarantuje bezproblemowy montaż. W zestawie z wybranymi referencjami znajdują się dodatkowe elementy, takie jak nakrętki, śruby, zaciski itp.

Asortyment marki Nissens zapewnia doskonałe pokrycie rynku we wszystkich segmentach pojazdów, ponadto obejmuje 120 modeli dmuchaw i nagrzewnic do pojazdów o nowych typach napędów.

 

 

 

Zostaw Komentarz