Nagrzewnice i dmuchawy kabinowe
Wymiana nagrzewnicy czy dmuchawy często wymaga ingerencji w deskę rozdzielczą, a czasami nawet oznacza konieczność jej całkowitego demontażu, jest więc to operacja czasochłonna, a co za tym idzie kosztowna. By zatem nie trzeba było jej rychło powtarzać, należy używać wyłącznie elementów o sprawdzonej jakości.
Nagrzewnica i dmuchawa kabinowa mają kluczowe znaczenie dla komfortu użytkowania samochodu, choć są w sumie prostymi częściami w porównaniu z innymi komponentami pojazdu. Jednocześnie ich naprawa lub wymiana bywa kosztowna, bo nierzadko są głęboko ukryte pod deską rozdzielczą i żeby się do nich dostać trzeba wielu godzin pracy mechanika. Z tego też względu warto postępować tak, by nie doprowadzić do przedwczesnej awarii tych elementów, a gdy do niej już dojdzie używać wyłącznie części zamiennych wysokiej jakości.
Nagrzewnica
Nagrzewnica stanowi integralną część układu chłodzenia silnika, ale jej funkcją jest zapewnienie komfortu cieplnego w kabinie pojazdu. W większości samochodów element ten znajduje się pod deską rozdzielczą lub w zintegrowanym module HVAC (skrót od angielskich słów: heating, ventilation, air conditioning – ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja). Gorący płyn chłodzący z kadłuba silnika przepływa przez nagrzewnicę, powodując wzrost temperatury strumienia powietrza kierowanego na jej powierzchnię przez dmuchawę. Proces ten oprócz ogrzewania kabiny sprawia także, że zmniejsza się skłonność da osadzania się pary na szybach pojazdu, przez co poprawie ulega widoczność, a tym samym i bezpieczeństwo podczas jazdy.
Należy mieć na uwadze, że:
⇒ Osady i różne pozostałości mogą gromadzić się w cienkich rurkach nagrzewnicy i ostatecznie blokować przepływ płynu chłodzącego, zmniejszając jej sprawność. Typowe źródła zanieczyszczeń to:
- kamień ze zwykłej wody użytej do zalania układu chłodzenia zamiast płynu chłodzącego (lub wody zdemineralizowanej),
- osady pochodzące z niskiej jakości płynów chłodzących lub starych, niewymienianych na czas płynów,
- nieprawidłowe mieszanie różnych płynów,
- pozostałości po środkach uszczelniających.
⇒ Zużyty lub uszkodzony termostat może ograniczać przepływ płynu chłodzącego w układzie oraz uniemożliwiać prawidłowe działanie nagrzewnicy.
⇒ Korozja spowodowana wilgocią w otoczeniu nagrzewnicy może prowadzić do wycieków płynu.
⇒ Wycieki z układu chłodzenia powodują spadek poziomu płynu chłodzącego, co prowadzi do niskiej wydajności nagrzewnicy oraz może doprowadzić do bardziej rozległych uszkodzeń silnika.
Dmuchawa
Dmuchawa kabinowa zapewnia przepływ powietrza przez wymienniki ciepła, takie jak parownik i nagrzewnica oraz jego dystrybucję w kabinie pojazdu. Umieszczona jest zazwyczaj w module HVAC pomiędzy kabiną a komorą silnika. Dmuchawa kabinowa, ze względu na elementy z tworzyw sztucznych, jest urządzeniem wrażliwym zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i na awarie układu elektrycznego pojazdu.
Pamiętać należy, iż:
⇒ Zatkany lub zużyty filtr kabinowy może znacznie skrócić żywotność dmuchawy.
⇒ Najczęstszymi przyczynami awarii dmuchawy kabinowej są awarie układu elektrycznego pojazdu, zmniejszony przepływ powietrza oraz nieprawidłowy montaż.
⇒ Dmuchawy kabinowe w pojazdach użytkowych (taksówki, samochody dostawcze, autobusy, ciężarówki, itp.) są często narażone na przyspieszone zużycie ze względu na duże przebiegi tych aut oraz czas pracy.
Zarówno w przypadku wymiany nagrzewnicy jak i dmuchawy średni czas ich wymiany wynosi od dwóch do trzech godzin. W niektórych pojazdach naprawa taka może jednak pochłonąć dużo więcej czasu.
Jakość a cena
Dokonując wyboru nowej nagrzewnicy i dmuchawy trzeba mieć świadomość, że na pierwszy rzut oka tani produkt może wydawać się równie atrakcyjny co ten droższy, jednak istotne różnice kryją się wewnątrz, zwłaszcza w użytych do produkcji materiałach, co decyduje o trwałości produktu i zadowoleniu ostatecznego klienta. Tylko wysokiej jakości nagrzewnica może zagwarantować właściwe dopasowanie do punktów montażowych i bezproblemowy montaż, właściwą wydajność cieplną oraz długą żywotność.
Ta sama zasada dotyczy dmuchaw, gdzie płynna praca, wydajność i trwałość są kluczowe dla bezpieczeństwa i utrzymania komfortu termicznego w kabinie. Dmuchawy niskiej jakości mogą generować hałas i zakłócać elektronikę samochodu lub radio. Ponadto nieprawidłowo działająca lub nieefektywna dmuchawa bywa powodem kosztownych awarii układu klimatyzacji, w tym przeciążenia i uszkodzenia sprężarki. Brak przepływu powietrza przez parownik oznacza bowiem mało wydajną przemianę czynnika chłodniczego ze stanu ciekłego w gazowy, co prowadzi do słabej wydajności układu i naraża sprężarkę klimatyzacji na napływ czynnika w stanie ciekłym i na jej przeciążenie.
Jeszcze raz podkreślmy, że wymiana nagrzewnicy czy dmuchawy często wymaga ingerencji w deskę rozdzielczą, a czasami nawet oznacza konieczność jej całkowitego demontażu, więc jest to operacja czasochłonna, a co za tym idzie kosztowna. By nie trzeba było jej rychło powtarzać, należy więc używać wyłącznie elementów o sprawdzonej jakości. W przeciwnym razie warsztat naraża się na ryzyko powrotu niezadowolonych klientów, o nadszarpniętej reputacji nie wspominając.
Genuine Nissens Quality
Jednym z uznanych na świecie dostawców o wieloletnim doświadczeniu w układach chłodzenia silnika, jak i klimatyzacji samochodowej jest duńska firma Nissens. Wszystkie jej produkty firmy są projektowane i wytwarzane zgodnie ze standardami jakości Genuine Nissens Quality, co oznacza, że zapewniają wysoką wydajność i trwałość oraz idealnie dopasowanie do przestrzeni montażowej. Z kolei standard Nissens First Fit gwarantuje bezproblemowy montaż. W zestawie z wybranymi referencjami znajdują się dodatkowe elementy, takie jak uszczelki piankowe, śruby, opaski, itp.
Asortyment firmy Nissens zapewnia wysokie pokrycie rynku we wszystkich segmentach pojazdów, w tym obejmuje 120 modeli dmuchaw i nagrzewnic do pojazdów o nowych typach napędów, W sumie oferta nagrzewnic Nissens to ponad 350 referencji, które pokrywają 1000 numerów OE oraz ok. 80% europejskiego parku samochodowego. Do tego dochodzi 320 modeli dmuchaw odpowiadających 1100 numerom OE i zapewniających 70% pokrycia europejskiego runku samochodowego.