Najczęstsze przyczyny zaniku siły hamowania
Gdy jedziemy samochodem, chcemy mieć pewność, że za każdym razem po naciśnięciu hamulca auto będzie zwalniało w podobny sposób. Niestety zdarza się, że siła hamowania niespodziewanie maleje lub wręcz zanika. Specjaliści z firmy Steinhof wskazują, jakie mogą być przyczyny takiej usterki.
Zanik siły hamowania może mieć więcej niż jedną przyczynę, przy czym objawy wskazujące, że z układem hamulcowym dzieje się coś złego są bardzo charakterystyczne. Jednocześnie wydajność układu hamulcowego po jakimś czasie może wrócić do normy, jednak przynajmniej w kilku przypadkach konieczna jest interwencja mechanika.
Kłopoty z płynem hamulcowym
Jedną z częstych przyczyn zaniku siły hamowania są kłopoty z płynem hamulcowym. W normalnym użytkowaniu samochodu wynikają one najczęściej z zaniedbań ze strony użytkownika. Płyn hamulcowy powinien być regularnie zmieniany i uzupełniany. Ma on bowiem silne właściwości higroskopijne, co oznacza, że absorbuje wodę z powietrza, która osłabia jego parametry. Powoduje ona spadek temperatury wrzenia płynu, przez co podczas mocniejszego kilkukrotnego hamowania, może dojść do lokalnego zagotowania się płynu, powstania korka parowego i w efekcie do zaniku siły hamowania. Jest to wyczuwalne na pedale hamulca, który staje się miększy i mocniej zapada się w podłogę.
Po ostygnięciu hamulców i samego płynu należy przystąpić do jego wymiany na nowy. Prawidłowe przeprowadzenie tej czynności serwisowej wraz z odpowietrzeniem układu hamulcowego powinno rozwiązać problem.
Ściąganie auta w jedną ze stron
Gdy samochód ma koła ustawione na wprost, auto podczas hamowania powinno zwalniać bez ściągania na jedną ze stron. Jeśli tak się nie dzieje i dodatkowo wyczuwalne są drgania na pedale hamulca, być może jeden z klocków hamulcowych źle dolega powierzchnią cierną do tarczy hamulcowej.
Innymi przyczynami, które mogą prowadzić do ściągania auta na jedną ze stron podczas hamowania jest zapieczenie się zacisku, zapowietrzenie układu hamulcowego albo zatkanie jakiegoś przewodu ze starości, ewentualnie inne problemy np. awarie czujnika ABS itp.
Fading klocków
Podczas mocniejszego korzystania z układu hamulcowego, gdy kierowca jeździ agresywnie lub nieumiejętnie w górach zjeżdża ze wzniesień, może dojść do zjawiska określanego jako fading klocków hamulcowych. Jest to stopniowe zanikanie siły hamowania na skutek tworzenia się poduszki gazowej (z gazów wydobywających się z rozgrzanego silnie materiału ciernego) pomiędzy klockami i tarczami hamulcowymi. W efekcie następuje zmniejszenie siły tarcia, co w oczywiście wpływa na efektywność pracy hamulców.
– Zanik siły hamowania wymaga postawienia trafnej diagnozy i odpowiedniej reakcji ze strony kierowcy. Czasami konieczna jest wymiana płynu hamulcowego, innym razem wystarczy poczekać na dotarcie się klocków. Nigdy jednak nie wolno lekceważyć takich objawów i zawsze, dla własnego bezpieczeństwa, należy poinformować o tym fakcie mechanika obsługującego pojazd – mnówi Dawid Tarchała, kierownik działu Badań i Rozwoju klocków hamulcowych w firmie Steinhof