Narzędzia do hybryd i elektryków

13 lip 2020

Do obsługi samochodów hybrydowych i elektrycznych powinny być używane wyłącznie specjalnie do tego celu przeznaczone narzędzia minimalizujące ryzyko porażenia prądem.

Obecnie głównym trendem w motoryzacji jest elektryfikacja pojazdów. Technika hybrydowa, która oszczędza paliwo i umożliwia redukcję emisji CO2, jest ważnym krokiem na drodze do samochodu w pełni elektrycznego.

– Przechodzenie na napęd elektryczny, wiąże się ze zmianami w obsłudze pojazdów. Choć konstrukcja napędu elektrycznego jest mniej skomplikowana niż spalinowego, to jego serwisowanie obejmuje zupełnie nowy zakres czynności – wskazuje Ewa Paprocka, Product Manager Würth Polska.

Prostsza obsługa

Auto elektryczne zbudowane jest z dużo mniejszej liczby części niż spalinowe. Zamiast składającej się z setek elementów jednostki benzynowej czy wysokoprężnej, mamy tu prosty silnik elektryczny, zestaw baterii i kilka sterowników. Nie potrzebny jest nawet rozrusznik i alternator. W efekcie obsługa takiego samochodów jest mniej pracochłonna, a przez to tańsza.

W serwisowaniu e-pojazdów wyróżniamy obecnie 3 najważniejsze sprawy: Są to

  1. Wymiana płynu chłodzącego baterie – producenci zazwyczaj ustalają cykl wykonania tej procedury raz na 4 lata. Właściwe chłodzenie jest kluczowe dla ogniw, ponieważ zapewnia im optymalną temperaturę pracy.
  2. Wymiana oleju w przekładni napędowej – interwał jej wymiany (np. w samochodach Tesli) jest ustalony na przebieg 160 tys. km.
  3. Wymiana filtra kabinowego – jest to procedura, która wpływa na komfort kierowcy, a nie na sprawność elektrycznego układu napędowego.

Bezpieczne stanowisko

Ze względu na swoje cechy, pojazdy elektryczne powinny być serwisowane na odpowiednio przygotowanych stanowiskach warsztatowych, dla których sporządzone zostały stosowne instrukcje, także z zakresu wysokich napięć (HV). Przede wszystkim do bezpiecznej pracy nieodzowne są jednak specjalistyczne narzędzia, odpowiedni sprzęt pomiarowy oraz dodatkowe wyposażenie BHP.

I tak wszystkie narzędzia powinny posiadać izolację (VDE). Ponadto należy używać taśm i mat izolacyjnych, a także mierników prądu stałego. Trzeba także zapewnić dostęp do sorbentu na wypadek wycieku z akumulatorów. Jest to ważne ze względu na akumulatory litowo-jonowe (Li-Ion), wypełnione organicznym elektrolitem, który może być usuwany przez pracowników dysponujących specjalistycznym wyposażeniem. Przestrzeganie zasad BHP przy serwisie hybryd jest tym ważniejsze, iż błąd może się skończyć zapaleniem samochodu, a w skrajnych przypadkach ciężkim poparzeniem mechanika.

Główne zagrożenie

Głównym zagrożeniem dla osób pracujących z urządzeniami elektrycznymi jest przede wszystkim występowanie wysokich napięć i prądów. Te, w zależności od ich wartości, mogą powodować mrowienie kończyn (5 mA), skurcze (10 mA), w efekcie których trudno np. odłożyć narzędzie, migotanie komór serca i bezdech (50 mA), a nawet stanowić zagrożenie życia (80 mA). Niebezpieczeństwem jest także możliwość pojawienia się łuku elektrycznego, którego skutkiem mogą być poparzenia lub uszkodzenia wzroku oraz powstanie trujących oparów, stanowiących zagrożenie dla dróg oddechowych. Właśnie dlatego podstawowe zasady bezpieczeństwa w serwisie hybryd to praca w zespołach, przy użyciu odpowiednich narzędzi oraz zapewnienie warsztatowcom odpowiedniego ubrania, obuwia i rękawic.

Specjalistyczne zestawy

Jedną z firm, które do swej gamy produktów wprowadziły profesjonalne narzędzia do naprawy pojazdów hybrydowych jest Wurth Polska. W ofercie znalazły się dwa zestawy takich narzędzi: 16 i 32-elementowy. Znajdujące się w nich narzędzia VDE są odpowiednie do prac pod napięciem do 1000 V (AC) i do 1500 V (DC), przy stosowaniu się do wszystkich zasad bezpieczeństwa. W walizkach umieszczono m.in. wkrętaki, przedłużki, klucze, tester do badania napięcia, a także okulary i rękawice ochronne. Uzupełnieniem tej oferty jest specjalistyczna odzież.

 

 

 

 

Zostaw Komentarz